Gemeente Zaanstad, Noord-Holland

Afvallen in Zaandam

Zaandam is de grootste stad van Zaanstad, waar naar schatting 54,4 procent van de volwassenen overgewicht heeft. Achter dat percentage zitten ongeveer 71.000 mensen, bijna drie procentpunt boven het landelijk gemiddelde. Sinds 2012 kwam er twee procentpunt bij. Van de inwoners noemt 69,5 procent de eigen gezondheid goed tot zeer goed.

Beweeg over een wijk voor het cijfer

48,1%62,3%
Geschat aandeel volwassenen met overgewicht per wijk in de gemeente Zaanstad, 2024. Wijken zonder schatting, zoals bedrijventerreinen, blijven ongekleurd.

Overgewicht in de gemeente Zaanstad in cijfers

Schattingen voor volwassenen uit de Gezondheidsmonitor van GGD’en, CBS en RIVM.

Volwassenen met overgewicht

54,4%

2,8 procentpunt boven landelijklandelijk 51,6%

Waarvan obesitas
18,4%
landelijk 16,7%
Mensen met overgewicht
71.000
van ongeveer 130.000 volwassenen
Verandering sinds 2012
+2,0
procentpunt, in 2012 was het 52,4%

Van 2012 tot 2024

2024Zaanstad54,4%Nederland51,6%
52,4%54,4%20122016202020222024
De Gezondheidsmonitor loopt eens per vier jaar, met een extra meting in 2022.

Vergeleken met de gemeenten in de buurt

Plek22van de 75

Van de 75 plaatsen in dit overzicht staat de gemeente Zaanstad op plek 22, waarbij plek 1 het hoogste aandeel volwassenen met overgewicht heeft. Binnen Noord-Holland is dat plek 2 van de 13.

Alle plaatsen vergelijken

Overgewicht bij volwassenen, 2024.

De verschillen binnen de gemeente Zaanstad

Tussen de wijken zit ruim veertien procentpunt. In Poelenburg ligt de schatting op 62,3 procent, in de Oude Haven op 48,1 procent. Poelenburg is een naoorlogse wijk met veel gestapelde bouw en een lagere gemiddelde welstand, en dat verschil tekent zich in de gezondheidscijfers scherp af.

Oude Haven

48,1%

Poelenburg

62,3%

gemiddeld 54,4%

Verdeeld over 19 wijken met minimaal 2.000 inwoners.

Geschat aandeel volwassenen met overgewicht en obesitas per wijk, 2024
WijkOvergewichtInwoners
Assendelft-Noord50,9%17.145
Assendelft-Zuid54,3%7.720
Kogerveldwijk57,2%5.125
Krommenie Oost55,1%8.195
Krommenie West53,5%9.135
Nieuw West51,6%13.380
Oud Koog a/d Zaan53,3%4.915
Oud Zaandijk55,4%2.985
Oude Haven48,1%5.085
Pelders- en Hoornseveld59,9%11.275

Bewegen en gezondheid in de gemeente Zaanstad

In de gemeente Zaanstad sport 53,2 procent van de volwassenen elke week, vrijwel gelijk aan het landelijke cijfer van 54,9 procent.

Sport elke week
53,2%
landelijk 54,9%
Haalt de beweegrichtlijn
46,9%
landelijk 48,3%
Noemt de eigen gezondheid goed of zeer goed
69,5%
Heeft moeite met rondkomen
18,2%

Hulp bij afvallen in Zaandam

Een afvalkliniek is niet de enige weg. Van dichtbij naar online:

  1. Je huisarts

    Bekijkt je gewicht en gezondheid en kan doorverwijzen.

    Gemiddeld 0,9 kilometer van huis

  2. De gecombineerde leefstijlinterventie

    Twee jaar begeleiding via je huisarts, vergoed uit de basisverzekering.

  3. Een diëtist

    Voedingsadvies bij een praktijk in Zaandam of in de buurt.

  4. GGD Zaanstreek/Waterland

    Regionaal aanbod voor leefstijl en gewicht.

  5. Het ziekenhuis

    Bij ernstig overgewicht, na een verwijzing.

    Gemiddeld 3 kilometer van huis

  6. Online medische begeleiding

    Een arts en een coach op afstand.

    Zo werkt Lean Clinic

Afstanden over de weg volgens het CBS, gemiddeld over alle inwoners.

Veelgestelde vragen over Zaandam

Over deze cijfers

Bron: Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012/2016/2020/2022/2024, GGD'en, CBS en RIVM (bewerking op basis van SMAP-methodiek, RIVM). Dit zijn modelschattingen, geen metingen. Ze laten verschillen tussen gebieden zien.

Wijken onder 2.000 inwoners of zonder schatting tellen niet mee. De cijfers gelden voor de hele gemeente Zaanstad, niet alleen voor Zaandam. Opgehaald op 3 augustus 2026, gepubliceerd onder CC BY 4.0. De ruwe cijfers staan bij het RIVM.