Noord-Holland

Afvallen in Alkmaar

Alkmaar zit met naar schatting 51 procent volwassenen met overgewicht vrijwel op het landelijk gemiddelde, maar de beweging is duidelijk: in 2012 lag het nog op 47,8 procent. Dat is ruim drie procentpunt erbij in twaalf jaar. In aantallen zijn dat ongeveer 47.000 mensen. Tegelijk sport 56,2 procent wekelijks, meer dan gemiddeld.

Beweeg over een wijk voor het cijfer

43,7%56,9%
Geschat aandeel volwassenen met overgewicht per wijk in Alkmaar, 2024. Wijken zonder schatting, zoals bedrijventerreinen, blijven ongekleurd.

Overgewicht in Alkmaar in cijfers

Schattingen voor volwassenen uit de Gezondheidsmonitor van GGD’en, CBS en RIVM.

Volwassenen met overgewicht

51,0%

0,6 procentpunt onder landelijklandelijk 51,6%

Waarvan obesitas
15,7%
landelijk 16,7%
Mensen met overgewicht
47.000
van ongeveer 92.000 volwassenen
Verandering sinds 2012
+3,2
procentpunt, in 2012 was het 47,8%

Van 2012 tot 2024

2024Alkmaar51,0%Nederland51,6%
47,8%51,0%20122016202020222024
De Gezondheidsmonitor loopt eens per vier jaar, met een extra meting in 2022.

Vergeleken met de gemeenten in de buurt

Plek50van de 75

Van de 75 plaatsen in dit overzicht staat Alkmaar op plek 50, waarbij plek 1 het hoogste aandeel volwassenen met overgewicht heeft. Binnen Noord-Holland is dat plek 8 van de 13.

Alle plaatsen vergelijken

Overgewicht bij volwassenen, 2024.

De verschillen binnen Alkmaar

Tussen de wijken zit dertien procentpunt. In Overdie ligt de schatting op 56,9 procent, in het Centrum op 43,7 procent. Overdie is een naoorlogse wijk aan de zuidkant, het centrum heeft een jongere en welvarender bevolking. Dat patroon keert in bijna elke Nederlandse stad terug.

Centrum

43,7%

Overdie

56,9%

gemiddeld 51,0%

Verdeeld over 11 wijken met minimaal 2.000 inwoners.

Geschat aandeel volwassenen met overgewicht en obesitas per wijk, 2024
WijkOvergewichtInwoners
Centrum43,7%9.555
Daalmeer/Koedijk55,1%12.720
De Mare55,3%15.590
Graft-De Rijp50,7%6.680
Huiswaard54,4%7.725
Oudorp50,3%13.650
Overdie56,9%8.210
Schermer48,7%5.640
Vroonermeer48,1%5.200
West49,7%12.830
Zuid47,2%14.510

Bewegen en gezondheid in Alkmaar

In Alkmaar sport 56,2 procent van de volwassenen elke week, ongeveer evenveel als landelijk. Toch heeft 51 procent overgewicht. Veel sporten en veel overgewicht komen hier dus naast elkaar voor.

Sport elke week
56,2%
landelijk 54,9%
Haalt de beweegrichtlijn
50,9%
landelijk 48,3%
Noemt de eigen gezondheid goed of zeer goed
71,9%
Heeft moeite met rondkomen
15,1%

Hulp bij afvallen in Alkmaar

Een afvalkliniek is niet de enige weg. Van dichtbij naar online:

  1. Je huisarts

    Bekijkt je gewicht en gezondheid en kan doorverwijzen.

    Gemiddeld 1 kilometer van huis

  2. De gecombineerde leefstijlinterventie

    Twee jaar begeleiding via je huisarts, vergoed uit de basisverzekering.

  3. Een diëtist

    Voedingsadvies bij een praktijk in Alkmaar of in de buurt.

  4. GGD Hollands-Noorden

    Regionaal aanbod voor leefstijl en gewicht.

  5. Het ziekenhuis

    Bij ernstig overgewicht, na een verwijzing.

    Gemiddeld 3,9 kilometer van huis

  6. Online medische begeleiding

    Een arts en een coach op afstand.

    Zo werkt Lean Clinic

Afstanden over de weg volgens het CBS, gemiddeld over alle inwoners.

Veelgestelde vragen over Alkmaar

Over deze cijfers

Bron: Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012/2016/2020/2022/2024, GGD'en, CBS en RIVM (bewerking op basis van SMAP-methodiek, RIVM). Dit zijn modelschattingen, geen metingen. Ze laten verschillen tussen gebieden zien.

Wijken onder 2.000 inwoners of zonder schatting tellen niet mee. Opgehaald op 3 augustus 2026, gepubliceerd onder CC BY 4.0. De ruwe cijfers staan bij het RIVM.