Noord-Holland

Afvallen in Purmerend

Purmerend laat zien dat sporten en gewicht twee verschillende verhalen zijn. Van de volwassen inwoners sport 55,4 procent wekelijks, meer dan gemiddeld in Nederland, en toch heeft naar schatting 53,7 procent overgewicht. Omgerekend gaat het om ongeveer 42.000 mensen. In 2012 lag dat percentage op 51,3, dus de stijging is er, maar rustig.

Beweeg over een wijk voor het cijfer

47,2%58,2%
Geschat aandeel volwassenen met overgewicht per wijk in Purmerend, 2024. Wijken zonder schatting, zoals bedrijventerreinen, blijven ongekleurd.

Overgewicht in Purmerend in cijfers

Schattingen voor volwassenen uit de Gezondheidsmonitor van GGD’en, CBS en RIVM.

Volwassenen met overgewicht

53,7%

2,1 procentpunt boven landelijklandelijk 51,6%

Waarvan obesitas
17,6%
landelijk 16,7%
Mensen met overgewicht
42.000
van ongeveer 78.000 volwassenen
Verandering sinds 2012
+2,4
procentpunt, in 2012 was het 51,3%

Van 2012 tot 2024

2024Purmerend53,7%Nederland51,6%
51,3%53,7%20122016202020222024
De Gezondheidsmonitor loopt eens per vier jaar, met een extra meting in 2022.

Vergeleken met de gemeenten in de buurt

Plek29van de 75

Van de 75 plaatsen in dit overzicht staat Purmerend op plek 29, waarbij plek 1 het hoogste aandeel volwassenen met overgewicht heeft. Binnen Noord-Holland is dat plek 3 van de 13.

Alle plaatsen vergelijken

Overgewicht bij volwassenen, 2024.

De verschillen binnen Purmerend

Tussen de wijken zit elf procentpunt. In Purmer-Noord gaat het om 58,2 procent van de volwassenen, in Beemster om 47,2 procent. Dat laatste is het landelijke deel van de gemeente, dat in 2022 bij Purmerend kwam. De stad en het buitengebied leveren dus twee verschillende beelden op.

Beemster

47,2%

Purmer-Noord

58,2%

gemiddeld 53,7%

Verdeeld over 8 wijken met minimaal 2.000 inwoners.

Geschat aandeel volwassenen met overgewicht en obesitas per wijk, 2024
WijkOvergewichtInwoners
Beemster47,2%11.630
Centrum51,2%4.940
Gors55,3%9.860
Overwhere54,0%14.015
Purmer-Noord58,2%14.670
Purmer-Zuid54,2%12.225
Weidevenne51,7%19.715
Wheermolen58,0%8.110

Bewegen en gezondheid in Purmerend

In Purmerend sport 55,4 procent van de volwassenen elke week, ongeveer evenveel als landelijk. Toch heeft 53,7 procent overgewicht. Veel sporten en veel overgewicht komen hier dus naast elkaar voor.

Sport elke week
55,4%
landelijk 54,9%
Haalt de beweegrichtlijn
47,4%
landelijk 48,3%
Noemt de eigen gezondheid goed of zeer goed
71,5%
Heeft moeite met rondkomen
15,1%

Hulp bij afvallen in Purmerend

Een afvalkliniek is niet de enige weg. Van dichtbij naar online:

  1. Je huisarts

    Bekijkt je gewicht en gezondheid en kan doorverwijzen.

    Gemiddeld 0,9 kilometer van huis

  2. De gecombineerde leefstijlinterventie

    Twee jaar begeleiding via je huisarts, vergoed uit de basisverzekering.

  3. Een diëtist

    Voedingsadvies bij een praktijk in Purmerend of in de buurt.

  4. GGD Zaanstreek/Waterland

    Regionaal aanbod voor leefstijl en gewicht.

  5. Het ziekenhuis

    Bij ernstig overgewicht, na een verwijzing.

    Gemiddeld 2,7 kilometer van huis

  6. Online medische begeleiding

    Een arts en een coach op afstand.

    Zo werkt Lean Clinic

Afstanden over de weg volgens het CBS, gemiddeld over alle inwoners.

Veelgestelde vragen over Purmerend

Over deze cijfers

Bron: Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012/2016/2020/2022/2024, GGD'en, CBS en RIVM (bewerking op basis van SMAP-methodiek, RIVM). Dit zijn modelschattingen, geen metingen. Ze laten verschillen tussen gebieden zien.

Wijken onder 2.000 inwoners of zonder schatting tellen niet mee. Opgehaald op 3 augustus 2026, gepubliceerd onder CC BY 4.0. De ruwe cijfers staan bij het RIVM.