Noord-Holland

Afvallen in Amsterdam

Amsterdam zit met naar schatting 42,5 procent volwassenen met overgewicht ruim negen procentpunt onder het landelijk gemiddelde. Precies hetzelfde cijfer als in 2012, dus in twaalf jaar is er per saldo niets veranderd. Omdat de stad groot is, gaat het toch om ongeveer 328.000 mensen, meer dan het inwoneraantal van Groningen.

Beweeg over een wijk voor het cijfer

17,9%57,9%
Geschat aandeel volwassenen met overgewicht per wijk in Amsterdam, 2024. Wijken zonder schatting, zoals bedrijventerreinen, blijven ongekleurd.

Overgewicht in Amsterdam in cijfers

Schattingen voor volwassenen uit de Gezondheidsmonitor van GGD’en, CBS en RIVM.

Volwassenen met overgewicht

42,5%

9,1 procentpunt onder landelijklandelijk 51,6%

Waarvan obesitas
12,8%
landelijk 16,7%
Mensen met overgewicht
328.000
van ongeveer 771.000 volwassenen
Verandering sinds 2012
Gelijk
procentpunt, in 2012 was het 42,5%

Van 2012 tot 2024

2024Amsterdam42,5%Nederland51,6%
42,5%42,5%20122016202020222024
De Gezondheidsmonitor loopt eens per vier jaar, met een extra meting in 2022.

Vergeleken met de gemeenten in de buurt

Plek71van de 75

Van de 75 plaatsen in dit overzicht staat Amsterdam op plek 71, waarbij plek 1 het hoogste aandeel volwassenen met overgewicht heeft. Binnen Noord-Holland is dat plek 13 van de 13.

Alle plaatsen vergelijken

Overgewicht bij volwassenen, 2024.

De verschillen binnen Amsterdam

Geen stad in dit overzicht loopt zo ver uiteen. Van Slotermeer-West met 57,9 procent tot Burgwallen-Nieuwe Zijde met 28,1 procent zit bijna dertig procentpunt. Bijna een kwart van de Amsterdammers, 23,9 procent, zegt moeite te hebben met rondkomen, en de wijken waar dat het vaakst speelt zijn ook de wijken met de hoogste schattingen.

Burgwallen-Nieuwe Zijde

28,1%

Slotermeer-West

57,9%

gemiddeld 42,5%

Verdeeld over 98 wijken met minimaal 2.000 inwoners.

Geschat aandeel volwassenen met overgewicht en obesitas per wijk, 2024
WijkOvergewichtInwoners
Aetsveld/Oostelijke Vechtoever49,4%4.355
Amstel III/Bullewijk36,0%3.870
Amsterdamse Poort e.o.43,7%9.655
Apollobuurt34,8%8.770
Banne Buiksloot54,4%14.735
Bellamybuurt35,4%6.300
Betondorp49,5%3.010
Bijlmermuseum54,8%7.770
Bloemendalerpolder35,8%5.470
Buikslotermeer50,3%12.070

Bewegen en gezondheid in Amsterdam

In Amsterdam sporten meer volwassenen elke week dan gemiddeld in Nederland: 62,7 tegen 54,9 procent.

Sport elke week
62,7%
landelijk 54,9%
Haalt de beweegrichtlijn
57,7%
landelijk 48,3%
Noemt de eigen gezondheid goed of zeer goed
72,3%
Heeft moeite met rondkomen
23,9%

Hulp bij afvallen in Amsterdam

Een afvalkliniek is niet de enige weg. Van dichtbij naar online:

  1. Je huisarts

    Bekijkt je gewicht en gezondheid en kan doorverwijzen.

    Gemiddeld 0,6 kilometer van huis

  2. De gecombineerde leefstijlinterventie

    Twee jaar begeleiding via je huisarts, vergoed uit de basisverzekering.

  3. Een diëtist

    Voedingsadvies bij een praktijk in Amsterdam of in de buurt.

  4. GGD Amsterdam

    Regionaal aanbod voor leefstijl en gewicht.

  5. Het ziekenhuis

    Bij ernstig overgewicht, na een verwijzing.

    Gemiddeld 2,6 kilometer van huis

  6. Online medische begeleiding

    Een arts en een coach op afstand.

    Zo werkt Lean Clinic

Afstanden over de weg volgens het CBS, gemiddeld over alle inwoners.

Veelgestelde vragen over Amsterdam

Over deze cijfers

Bron: Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012/2016/2020/2022/2024, GGD'en, CBS en RIVM (bewerking op basis van SMAP-methodiek, RIVM). Dit zijn modelschattingen, geen metingen. Ze laten verschillen tussen gebieden zien.

Wijken onder 2.000 inwoners of zonder schatting tellen niet mee. Opgehaald op 3 augustus 2026, gepubliceerd onder CC BY 4.0. De ruwe cijfers staan bij het RIVM.