Gemeente Velsen, Noord-Holland

Afvallen in IJmuiden

IJmuiden is de grootste kern van de gemeente Velsen, waar naar schatting 53,2 procent van de volwassenen overgewicht heeft. In aantallen zijn dat ongeveer 30.000 mensen, iets boven het landelijk gemiddelde. Van de inwoners sport 55,5 procent wekelijks. Het verschil tussen de kernen is hier groter dan in de meeste steden.

Beweeg over een wijk voor het cijfer

39,7%61,2%
Geschat aandeel volwassenen met overgewicht per wijk in de gemeente Velsen, 2024. Wijken zonder schatting, zoals bedrijventerreinen, blijven ongekleurd.

Overgewicht in de gemeente Velsen in cijfers

Schattingen voor volwassenen uit de Gezondheidsmonitor van GGD’en, CBS en RIVM.

Volwassenen met overgewicht

53,2%

1,6 procentpunt boven landelijklandelijk 51,6%

Waarvan obesitas
17,2%
landelijk 16,7%
Mensen met overgewicht
30.000
van ongeveer 57.000 volwassenen
Verandering sinds 2012
+1,7
procentpunt, in 2012 was het 51,5%

Van 2012 tot 2024

2024Velsen53,2%Nederland51,6%
51,5%53,2%20122016202020222024
De Gezondheidsmonitor loopt eens per vier jaar, met een extra meting in 2022.

Vergeleken met de gemeenten in de buurt

Plek31van de 75

Van de 75 plaatsen in dit overzicht staat de gemeente Velsen op plek 31, waarbij plek 1 het hoogste aandeel volwassenen met overgewicht heeft. Binnen Noord-Holland is dat plek 4 van de 13.

Alle plaatsen vergelijken

Overgewicht bij volwassenen, 2024.

De verschillen binnen de gemeente Velsen

In Zee- en Duinwijk ligt de schatting op 61,2 procent, in Santpoort-Zuid op 39,7 procent. Ruim eenentwintig procentpunt verschil binnen één gemeente. Velsen bestaat uit een havengebied en een reeks villadorpen, en dat contrast is in de gezondheidscijfers scherper zichtbaar dan waar ook in deze groep.

Santpoort-Zuid

39,7%

Zee- en Duinwijk

61,2%

gemiddeld 53,2%

Verdeeld over 9 wijken met minimaal 2.000 inwoners.

Geschat aandeel volwassenen met overgewicht en obesitas per wijk, 2024
WijkOvergewichtInwoners
IJmuiden-Noord56,8%9.410
IJmuiden-West56,9%4.430
IJmuiden-Zuid54,8%8.500
Santpoort-Noord44,8%7.245
Santpoort-Zuid39,7%3.360
Velsen-Noord59,6%5.710
Velsen-Zuid en Driehuis43,9%4.920
Velserbroek51,6%15.085
Zee- en Duinwijk61,2%10.150

Bewegen en gezondheid in de gemeente Velsen

In de gemeente Velsen sport 55,5 procent van de volwassenen elke week, ongeveer evenveel als landelijk. Toch heeft 53,2 procent overgewicht. Veel sporten en veel overgewicht komen hier dus naast elkaar voor.

Sport elke week
55,5%
landelijk 54,9%
Haalt de beweegrichtlijn
48,9%
landelijk 48,3%
Noemt de eigen gezondheid goed of zeer goed
72,0%
Heeft moeite met rondkomen
16,5%

Hulp bij afvallen in IJmuiden

Een afvalkliniek is niet de enige weg. Van dichtbij naar online:

  1. Je huisarts

    Bekijkt je gewicht en gezondheid en kan doorverwijzen.

    Gemiddeld 0,7 kilometer van huis

  2. De gecombineerde leefstijlinterventie

    Twee jaar begeleiding via je huisarts, vergoed uit de basisverzekering.

  3. Een diëtist

    Voedingsadvies bij een praktijk in IJmuiden of in de buurt.

  4. GGD Kennemerland

    Regionaal aanbod voor leefstijl en gewicht.

  5. Het ziekenhuis

    Bij ernstig overgewicht, na een verwijzing.

    Gemiddeld 3,2 kilometer van huis

  6. Online medische begeleiding

    Een arts en een coach op afstand.

    Zo werkt Lean Clinic

Afstanden over de weg volgens het CBS, gemiddeld over alle inwoners.

Veelgestelde vragen over IJmuiden

Over deze cijfers

Bron: Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012/2016/2020/2022/2024, GGD'en, CBS en RIVM (bewerking op basis van SMAP-methodiek, RIVM). Dit zijn modelschattingen, geen metingen. Ze laten verschillen tussen gebieden zien.

Wijken onder 2.000 inwoners of zonder schatting tellen niet mee. De cijfers gelden voor de hele gemeente Velsen, niet alleen voor IJmuiden. Opgehaald op 3 augustus 2026, gepubliceerd onder CC BY 4.0. De ruwe cijfers staan bij het RIVM.