Noord-Holland

Afvallen in Haarlem

Haarlem zit met naar schatting 45,2 procent volwassenen met overgewicht ruim zes procentpunt onder het landelijk gemiddelde, en het cijfer ligt iets lager dan in 2012. Het gaat nog altijd om ongeveer 61.000 mensen. Van de inwoners sport 61,5 procent wekelijks. Het stadsgemiddelde verhult een van de grootste wijkverschillen van Noord-Holland.

Beweeg over een wijk voor het cijfer

36,5%59,4%
Geschat aandeel volwassenen met overgewicht per wijk in Haarlem, 2024. Wijken zonder schatting, zoals bedrijventerreinen, blijven ongekleurd.

Overgewicht in Haarlem in cijfers

Schattingen voor volwassenen uit de Gezondheidsmonitor van GGD’en, CBS en RIVM.

Volwassenen met overgewicht

45,2%

6,4 procentpunt onder landelijklandelijk 51,6%

Waarvan obesitas
14,1%
landelijk 16,7%
Mensen met overgewicht
61.000
van ongeveer 135.000 volwassenen
Verandering sinds 2012
−0,7
procentpunt, in 2012 was het 45,9%

Van 2012 tot 2024

2024Haarlem45,2%Nederland51,6%
45,9%45,2%20122016202020222024
De Gezondheidsmonitor loopt eens per vier jaar, met een extra meting in 2022.

Vergeleken met de gemeenten in de buurt

Plek67van de 75

Van de 75 plaatsen in dit overzicht staat Haarlem op plek 67, waarbij plek 1 het hoogste aandeel volwassenen met overgewicht heeft. Binnen Noord-Holland is dat plek 12 van de 13.

Alle plaatsen vergelijken

Overgewicht bij volwassenen, 2024.

De verschillen binnen Haarlem

In Meerwijk ligt de schatting op 59,4 procent, in de Oude Stad op 36,5 procent. Bijna drieëntwintig procentpunt verschil binnen één stad. Meerwijk is een naoorlogse wijk in Schalkwijk, de oude stad is duur en hoogopgeleid. In Haarlem zegt 18 procent van de volwassenen moeite te hebben met rondkomen.

Oude Stad

36,5%

Meerwijk

59,4%

gemiddeld 45,2%

Verdeeld over 20 wijken met minimaal 2.000 inwoners.

Geschat aandeel volwassenen met overgewicht en obesitas per wijk, 2024
WijkOvergewichtInwoners
Amsterdamsewijk47,0%8.215
Boerhaavewijk52,5%9.255
Delftwijk53,9%4.810
Duinwijk38,0%5.700
Europawijk56,1%9.920
Haarlemmerhoutkwartier37,8%13.090
Houtvaartkwartier40,3%8.870
Indischewijk44,1%9.365
Meerwijk59,4%9.200
Molenwijk54,6%8.135

Bewegen en gezondheid in Haarlem

In Haarlem sporten meer volwassenen elke week dan gemiddeld in Nederland: 61,5 tegen 54,9 procent.

Sport elke week
61,5%
landelijk 54,9%
Haalt de beweegrichtlijn
54,8%
landelijk 48,3%
Noemt de eigen gezondheid goed of zeer goed
73,8%
Heeft moeite met rondkomen
18,0%

Hulp bij afvallen in Haarlem

Een afvalkliniek is niet de enige weg. Van dichtbij naar online:

  1. Je huisarts

    Bekijkt je gewicht en gezondheid en kan doorverwijzen.

    Gemiddeld 0,6 kilometer van huis

  2. De gecombineerde leefstijlinterventie

    Twee jaar begeleiding via je huisarts, vergoed uit de basisverzekering.

  3. Een diëtist

    Voedingsadvies bij een praktijk in Haarlem of in de buurt.

  4. GGD Kennemerland

    Regionaal aanbod voor leefstijl en gewicht.

  5. Het ziekenhuis

    Bij ernstig overgewicht, na een verwijzing.

    Gemiddeld 2,5 kilometer van huis

  6. Online medische begeleiding

    Een arts en een coach op afstand.

    Zo werkt Lean Clinic

Afstanden over de weg volgens het CBS, gemiddeld over alle inwoners.

Veelgestelde vragen over Haarlem

Over deze cijfers

Bron: Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012/2016/2020/2022/2024, GGD'en, CBS en RIVM (bewerking op basis van SMAP-methodiek, RIVM). Dit zijn modelschattingen, geen metingen. Ze laten verschillen tussen gebieden zien.

Wijken onder 2.000 inwoners of zonder schatting tellen niet mee. Opgehaald op 3 augustus 2026, gepubliceerd onder CC BY 4.0. De ruwe cijfers staan bij het RIVM.