Gemeente Haarlemmermeer, Noord-Holland

Afvallen in Hoofddorp

Hoofddorp is de grootste kern van Haarlemmermeer, waar naar schatting 50,7 procent van de volwassenen overgewicht heeft. Achter dat percentage zitten ongeveer 66.000 mensen, vrijwel gelijk aan het landelijk gemiddelde. Van de inwoners sport 59,5 procent wekelijks en noemt 75,5 procent de eigen gezondheid goed tot zeer goed, allebei ruim boven het landelijk beeld.

Beweeg over een wijk voor het cijfer

43,6%55,1%
Geschat aandeel volwassenen met overgewicht per wijk in de gemeente Haarlemmermeer, 2024. Wijken zonder schatting, zoals bedrijventerreinen, blijven ongekleurd.

Overgewicht in de gemeente Haarlemmermeer in cijfers

Schattingen voor volwassenen uit de Gezondheidsmonitor van GGD’en, CBS en RIVM.

Volwassenen met overgewicht

50,7%

0,9 procentpunt onder landelijklandelijk 51,6%

Waarvan obesitas
15,6%
landelijk 16,7%
Mensen met overgewicht
66.000
van ongeveer 130.000 volwassenen
Verandering sinds 2012
+1,4
procentpunt, in 2012 was het 49,3%

Van 2012 tot 2024

2024Haarlemmermeer50,7%Nederland51,6%
49,3%50,7%20122016202020222024
De Gezondheidsmonitor loopt eens per vier jaar, met een extra meting in 2022.

Vergeleken met de gemeenten in de buurt

Plek51van de 75

Van de 75 plaatsen in dit overzicht staat de gemeente Haarlemmermeer op plek 51, waarbij plek 1 het hoogste aandeel volwassenen met overgewicht heeft. Binnen Noord-Holland is dat plek 9 van de 13.

Alle plaatsen vergelijken

Overgewicht bij volwassenen, 2024.

De verschillen binnen de gemeente Haarlemmermeer

Binnen de gemeente zit zeven procentpunt verschil. In Rijsenhout ligt de schatting op 54,5 procent, in Badhoevedorp op 47,5 procent. Haarlemmermeer bestaat uit een reeks kernen in de polder, en die lopen minder ver uiteen dan de wijken van een grote stad.

Badhoevedorp

47,5%

Rijsenhout

54,5%

gemiddeld 50,7%

Verdeeld over 10 wijken met minimaal 2.000 inwoners.

Geschat aandeel volwassenen met overgewicht en obesitas per wijk, 2024
WijkOvergewichtInwoners
Badhoevedorp47,5%14.620
Halfweg51,3%2.615
Hoofddorp51,1%79.895
Lisserbroek52,3%3.340
Nieuw-Vennep50,7%31.760
Rijsenhout54,5%4.420
Spaarndam49,0%3.545
Vijfhuizen48,2%4.915
Zwaanshoek48,5%2.185
Zwanenburg53,4%8.145

Bewegen en gezondheid in de gemeente Haarlemmermeer

In de gemeente Haarlemmermeer sport 59,5 procent van de volwassenen elke week, meer dan landelijk. Toch heeft 50,7 procent overgewicht. Veel sporten en veel overgewicht komen hier dus naast elkaar voor.

Sport elke week
59,5%
landelijk 54,9%
Haalt de beweegrichtlijn
47,9%
landelijk 48,3%
Noemt de eigen gezondheid goed of zeer goed
75,5%
Heeft moeite met rondkomen
14,0%

Hulp bij afvallen in Hoofddorp

Een afvalkliniek is niet de enige weg. Van dichtbij naar online:

  1. Je huisarts

    Bekijkt je gewicht en gezondheid en kan doorverwijzen.

    Gemiddeld 1,1 kilometer van huis

  2. De gecombineerde leefstijlinterventie

    Twee jaar begeleiding via je huisarts, vergoed uit de basisverzekering.

  3. Een diëtist

    Voedingsadvies bij een praktijk in Hoofddorp of in de buurt.

  4. GGD Kennemerland

    Regionaal aanbod voor leefstijl en gewicht.

  5. Het ziekenhuis

    Bij ernstig overgewicht, na een verwijzing.

    Gemiddeld 4,7 kilometer van huis

  6. Online medische begeleiding

    Een arts en een coach op afstand.

    Zo werkt Lean Clinic

Afstanden over de weg volgens het CBS, gemiddeld over alle inwoners.

Veelgestelde vragen over Hoofddorp

Over deze cijfers

Bron: Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012/2016/2020/2022/2024, GGD'en, CBS en RIVM (bewerking op basis van SMAP-methodiek, RIVM). Dit zijn modelschattingen, geen metingen. Ze laten verschillen tussen gebieden zien.

Wijken onder 2.000 inwoners of zonder schatting tellen niet mee. De cijfers gelden voor de hele gemeente Haarlemmermeer, niet alleen voor Hoofddorp. Opgehaald op 3 augustus 2026, gepubliceerd onder CC BY 4.0. De ruwe cijfers staan bij het RIVM.