Zuid-Holland

Afvallen in Alphen aan den Rijn

In Alphen aan den Rijn heeft naar schatting 53,9 procent van de volwassenen overgewicht, ongeveer 50.000 mensen. In 2012 lag dat op 50,9 procent, dus de stijging is met drie procentpunt duidelijk. Van de inwoners haalt 45,2 procent de beweegrichtlijn, onder het landelijk beeld, terwijl 74,4 procent de eigen gezondheid goed tot zeer goed noemt.

Beweeg over een wijk voor het cijfer

49,7%58,0%
Geschat aandeel volwassenen met overgewicht per wijk in Alphen aan den Rijn, 2024. Wijken zonder schatting, zoals bedrijventerreinen, blijven ongekleurd.

Overgewicht in Alphen aan den Rijn in cijfers

Schattingen voor volwassenen uit de Gezondheidsmonitor van GGD’en, CBS en RIVM.

Volwassenen met overgewicht

53,9%

2,3 procentpunt boven landelijklandelijk 51,6%

Waarvan obesitas
17,4%
landelijk 16,7%
Mensen met overgewicht
50.000
van ongeveer 93.000 volwassenen
Verandering sinds 2012
+3,0
procentpunt, in 2012 was het 50,9%

Van 2012 tot 2024

2024Alphen aan den Rijn53,9%Nederland51,6%
50,9%53,9%20122016202020222024
De Gezondheidsmonitor loopt eens per vier jaar, met een extra meting in 2022.

Vergeleken met de gemeenten in de buurt

Plek27van de 75

Van de 75 plaatsen in dit overzicht staat Alphen aan den Rijn op plek 27, waarbij plek 1 het hoogste aandeel volwassenen met overgewicht heeft. Binnen Zuid-Holland is dat plek 6 van de 15.

Alle plaatsen vergelijken

Overgewicht bij volwassenen, 2024.

De verschillen binnen Alphen aan den Rijn

Binnen de gemeente zit bijna zeven procentpunt verschil. In Ridderveld ligt de schatting op 58 procent, in Kerk en Zanen op 51,3 procent. Ridderveld is een wijk uit de jaren zeventig, Kerk en Zanen een nieuwere uitbreiding, en dat verschil in bouwjaar en bewoners zie je in de cijfers terug.

Kerk en Zanen

51,3%

Ridderveld

58,0%

gemiddeld 53,9%

Verdeeld over 12 wijken met minimaal 2.000 inwoners.

Geschat aandeel volwassenen met overgewicht en obesitas per wijk, 2024
WijkOvergewichtInwoners
Benthuizen53,4%3.590
Boskoop52,9%16.815
Hazerswoude-Dorp52,2%6.350
Hazerswoude-Rijndijk53,5%5.860
Hoge Zijde52,7%8.255
Hoorn56,2%5.315
Kerk en Zanen51,3%17.955
Koudekerk aan den Rijn53,9%4.135
Lage Zijde52,4%9.360
Oudshoorn55,5%9.720
Ridderveld58,0%13.500
Zegersloot56,8%10.110

Bewegen en gezondheid in Alphen aan den Rijn

In Alphen aan den Rijn sport 54,8 procent van de volwassenen elke week, vrijwel gelijk aan het landelijke cijfer van 54,9 procent.

Sport elke week
54,8%
landelijk 54,9%
Haalt de beweegrichtlijn
45,2%
landelijk 48,3%
Noemt de eigen gezondheid goed of zeer goed
74,4%
Heeft moeite met rondkomen
13,6%

Hulp bij afvallen in Alphen aan den Rijn

Een afvalkliniek is niet de enige weg. Van dichtbij naar online:

  1. Je huisarts

    Bekijkt je gewicht en gezondheid en kan doorverwijzen.

    Gemiddeld 0,9 kilometer van huis

  2. De gecombineerde leefstijlinterventie

    Twee jaar begeleiding via je huisarts, vergoed uit de basisverzekering.

  3. Een diëtist

    Voedingsadvies bij een praktijk in Alphen aan den Rijn of in de buurt.

  4. GGD Hollands-Midden

    Regionaal aanbod voor leefstijl en gewicht.

  5. Het ziekenhuis

    Bij ernstig overgewicht, na een verwijzing.

    Gemiddeld 4,2 kilometer van huis

  6. Online medische begeleiding

    Een arts en een coach op afstand.

    Zo werkt Lean Clinic

Afstanden over de weg volgens het CBS, gemiddeld over alle inwoners.

Veelgestelde vragen over Alphen aan den Rijn

Over deze cijfers

Bron: Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012/2016/2020/2022/2024, GGD'en, CBS en RIVM (bewerking op basis van SMAP-methodiek, RIVM). Dit zijn modelschattingen, geen metingen. Ze laten verschillen tussen gebieden zien.

Wijken onder 2.000 inwoners of zonder schatting tellen niet mee. Opgehaald op 3 augustus 2026, gepubliceerd onder CC BY 4.0. De ruwe cijfers staan bij het RIVM.