Zuid-Holland

Afvallen in Leiden

Leiden hoort bij de steden met de laagste schattingen: 42 procent van de volwassenen heeft overgewicht, tegen 51,6 procent landelijk, en dat cijfer staat sinds 2012 vrijwel stil. Het gaat nog altijd om ongeveer 45.000 mensen. Van de Leidenaren sport 63,5 procent wekelijks en noemt 75 procent de eigen gezondheid goed tot zeer goed.

Beweeg over een wijk voor het cijfer

27,8%53,6%
Geschat aandeel volwassenen met overgewicht per wijk in Leiden, 2024. Wijken zonder schatting, zoals bedrijventerreinen, blijven ongekleurd.

Overgewicht in Leiden in cijfers

Schattingen voor volwassenen uit de Gezondheidsmonitor van GGD’en, CBS en RIVM.

Volwassenen met overgewicht

42,0%

9,6 procentpunt onder landelijklandelijk 51,6%

Waarvan obesitas
12,5%
landelijk 16,7%
Mensen met overgewicht
45.000
van ongeveer 108.000 volwassenen
Verandering sinds 2012
Gelijk
procentpunt, in 2012 was het 42,2%

Van 2012 tot 2024

2024Leiden42,0%Nederland51,6%
42,2%42,0%20122016202020222024
De Gezondheidsmonitor loopt eens per vier jaar, met een extra meting in 2022.

Vergeleken met de gemeenten in de buurt

Plek72van de 75

Van de 75 plaatsen in dit overzicht staat Leiden op plek 72, waarbij plek 1 het hoogste aandeel volwassenen met overgewicht heeft. Binnen Zuid-Holland is dat plek 15 van de 15.

Alle plaatsen vergelijken

De verschillen binnen Leiden

Achter dat lage gemiddelde zit een groot verschil. In het Stevenshofdistrict ligt de schatting op 53,6 procent, in Binnenstad-Zuid op 27,8 procent, bijna zesentwintig procentpunt lager. In Leiden zegt 19,2 procent van de volwassenen moeite te hebben met rondkomen, en die wijken overlappen grotendeels.

Binnenstad-Zuid

27,8%

Stevenshofdistrict

53,6%

gemiddeld 42,0%

Verdeeld over 10 wijken met minimaal 2.000 inwoners.

Geschat aandeel volwassenen met overgewicht en obesitas per wijk, 2024
WijkOvergewichtInwoners
Binnenstad-Noord32,9%15.545
Binnenstad-Zuid27,8%8.915
Boerhaavedistrict30,6%7.105
Bos- en Gasthuisdistrict47,1%20.680
Leiden-Noord47,4%15.325
Merenwijkdistrict50,4%13.965
Morsdistrict47,3%11.670
Roodenburgerdistrict39,4%23.500
Stationsdistrict30,6%2.700
Stevenshofdistrict53,6%10.705

Bewegen en gezondheid in Leiden

In Leiden sporten meer volwassenen elke week dan gemiddeld in Nederland: 63,5 tegen 54,9 procent.

Sport elke week
63,5%
landelijk 54,9%
Haalt de beweegrichtlijn
56,8%
landelijk 48,3%
Noemt de eigen gezondheid goed of zeer goed
75,0%
Heeft moeite met rondkomen
19,2%

Hulp bij afvallen in Leiden

Een afvalkliniek is niet de enige weg. Van dichtbij naar online:

  1. Je huisarts

    Bekijkt je gewicht en gezondheid en kan doorverwijzen.

    Gemiddeld 0,6 kilometer van huis

  2. De gecombineerde leefstijlinterventie

    Twee jaar begeleiding via je huisarts, vergoed uit de basisverzekering.

  3. Een diëtist

    Voedingsadvies bij een praktijk in Leiden of in de buurt.

  4. GGD Hollands-Midden

    Regionaal aanbod voor leefstijl en gewicht.

  5. Het ziekenhuis

    Bij ernstig overgewicht, na een verwijzing.

    Gemiddeld 2,8 kilometer van huis

  6. Online medische begeleiding

    Een arts en een coach op afstand.

    Zo werkt Lean Clinic

Afstanden over de weg volgens het CBS, gemiddeld over alle inwoners.

Veelgestelde vragen over Leiden

Over deze cijfers

Bron: Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012/2016/2020/2022/2024, GGD'en, CBS en RIVM (bewerking op basis van SMAP-methodiek, RIVM). Dit zijn modelschattingen, geen metingen. Ze laten verschillen tussen gebieden zien.

Wijken onder 2.000 inwoners of zonder schatting tellen niet mee. Opgehaald op 3 augustus 2026, gepubliceerd onder CC BY 4.0. De ruwe cijfers staan bij het RIVM.