Utrecht
Afvallen in Utrecht
Utrecht is de gezondste grote stad van dit overzicht. Naar schatting 39,3 procent van de volwassenen heeft overgewicht, ruim twaalf procentpunt onder het landelijk gemiddelde, en dat cijfer ligt al sinds 2012 vrijwel stil. Toch gaat het om ongeveer 117.000 mensen. En dat stadsgemiddelde zegt weinig, want binnen Utrecht is het verschil tussen wijken groter dan tussen de meeste steden onderling.
Beweeg over een wijk voor het cijfer
Overgewicht in Utrecht in cijfers
Schattingen voor volwassenen uit de Gezondheidsmonitor van GGD’en, CBS en RIVM.
Volwassenen met overgewicht
39,3%
12,3 procentpunt onder landelijklandelijk 51,6%
- Waarvan obesitas
- 11,7%
- landelijk 16,7%
- Mensen met overgewicht
- 117.000
- van ongeveer 298.000 volwassenen
- Verandering sinds 2012
- Gelijk
- procentpunt, in 2012 was het 39,5%
Van 2012 tot 2024
Vergeleken met de gemeenten in de buurt
Plek75van de 75
Van de 75 plaatsen in dit overzicht heeft Utrecht het laagste aandeel volwassenen met overgewicht. Binnen Utrecht is dat plek 6 van de 6.
Alle plaatsen vergelijken- Nieuwegein54,1%
- Nederland51,6%
- Woerden49,7%
- Amersfoort48,1%
- Hilversum46,5%
- Zeist44,8%
- Utrecht39,3%
Overgewicht bij volwassenen, 2024.
De verschillen binnen Utrecht
In Overvecht ligt de schatting op 54 procent, in de Binnenstad op 28 procent. Zesentwintig procentpunt verschil binnen één stad, terwijl beide wijken dezelfde huisartsen, dezelfde supermarkten en dezelfde gemeente hebben. In Utrecht zegt 18,4 procent van de volwassenen moeite te hebben met rondkomen, en die kaart lijkt sterk op de gewichtskaart.
Binnenstad
28,0%
Overvecht
54,0%
gemiddeld 39,3%
Verdeeld over 10 wijken met minimaal 2.000 inwoners.
| Wijk | Overgewicht | Obesitas | Inwoners |
|---|---|---|---|
| Binnenstad | 28,0% | 6,5% | 20.190 |
| Leidsche Rijn | 42,5% | 11,7% | 49.310 |
| Noordoost | 31,6% | 8,0% | 40.600 |
| Noordwest | 39,9% | 13,0% | 45.220 |
| Oost | 28,3% | 7,0% | 33.510 |
| Overvecht | 54,0% | 19,5% | 35.255 |
| Vleuten-De Meern | 45,0% | 12,6% | 51.195 |
| West | 34,4% | 10,0% | 29.710 |
| Zuid | 40,2% | 12,9% | 28.395 |
| Zuidwest | 43,0% | 13,6% | 40.830 |
Bewegen en gezondheid in Utrecht
In Utrecht sporten meer volwassenen elke week dan gemiddeld in Nederland: 66,5 tegen 54,9 procent.
- Sport elke week
- 66,5%
- landelijk 54,9%
- Haalt de beweegrichtlijn
- 56,7%
- landelijk 48,3%
- Noemt de eigen gezondheid goed of zeer goed
- 76,1%
- Heeft moeite met rondkomen
- 18,4%
Hulp bij afvallen in Utrecht
Een afvalkliniek is niet de enige weg. Van dichtbij naar online:
Je huisarts
Bekijkt je gewicht en gezondheid en kan doorverwijzen.
Gemiddeld 0,7 kilometer van huis
De gecombineerde leefstijlinterventie
Twee jaar begeleiding via je huisarts, vergoed uit de basisverzekering.
Een diëtist
Voedingsadvies bij een praktijk in Utrecht of in de buurt.
GGD Regio Utrecht
Regionaal aanbod voor leefstijl en gewicht.
Het ziekenhuis
Bij ernstig overgewicht, na een verwijzing.
Gemiddeld 3 kilometer van huis
Afstanden over de weg volgens het CBS, gemiddeld over alle inwoners.
Veelgestelde vragen over Utrecht
Over deze cijfers
Bron: Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012/2016/2020/2022/2024, GGD'en, CBS en RIVM (bewerking op basis van SMAP-methodiek, RIVM). Dit zijn modelschattingen, geen metingen. Ze laten verschillen tussen gebieden zien.
Wijken onder 2.000 inwoners of zonder schatting tellen niet mee. Opgehaald op 3 augustus 2026, gepubliceerd onder CC BY 4.0. De ruwe cijfers staan bij het RIVM.



