Noord-Holland

Afvallen in Hilversum

Hilversum zit met naar schatting 46,5 procent volwassenen met overgewicht ruim vijf procentpunt onder het landelijk gemiddelde, en dat cijfer beweegt sinds 2012 nauwelijks. In aantallen zijn dat ongeveer 35.000 mensen. Van de inwoners sport 59,7 procent wekelijks en noemt 74,1 procent de eigen gezondheid goed tot zeer goed.

Beweeg over een wijk voor het cijfer

35,9%51,7%
Geschat aandeel volwassenen met overgewicht per wijk in Hilversum, 2024. Wijken zonder schatting, zoals bedrijventerreinen, blijven ongekleurd.

Overgewicht in Hilversum in cijfers

Schattingen voor volwassenen uit de Gezondheidsmonitor van GGD’en, CBS en RIVM.

Volwassenen met overgewicht

46,5%

5,1 procentpunt onder landelijklandelijk 51,6%

Waarvan obesitas
14,1%
landelijk 16,7%
Mensen met overgewicht
35.000
van ongeveer 76.000 volwassenen
Verandering sinds 2012
+0,6
procentpunt, in 2012 was het 45,9%

Van 2012 tot 2024

2024Hilversum46,5%Nederland51,6%
45,9%46,5%20122016202020222024
De Gezondheidsmonitor loopt eens per vier jaar, met een extra meting in 2022.

Vergeleken met de gemeenten in de buurt

Plek64van de 75

Van de 75 plaatsen in dit overzicht staat Hilversum op plek 64, waarbij plek 1 het hoogste aandeel volwassenen met overgewicht heeft. Binnen Noord-Holland is dat plek 10 van de 13.

Alle plaatsen vergelijken

Overgewicht bij volwassenen, 2024.

De verschillen binnen Hilversum

Tussen de wijken zit bijna zestien procentpunt. In Hilversum Zuidwest ligt de schatting op 51,7 procent, in Noordwest op 35,9 procent. Noordwest is het villagebied tegen het Gooi aan, zuidwest is dichter bebouwd. Dat contrast tekent de gemeente al sinds ze gebouwd werd.

Noordwest

35,9%

Zuidwest

51,7%

gemiddeld 46,5%

Verdeeld over 8 wijken met minimaal 2.000 inwoners.

Geschat aandeel volwassenen met overgewicht en obesitas per wijk, 2024
WijkOvergewichtInwoners
Centrum44,4%10.225
Hilversumse Meent50,0%4.145
Noordoost50,8%11.390
Noordwest35,9%7.725
Oost48,2%22.310
Zuid45,4%17.695
Zuidoost44,0%10.715
Zuidwest51,7%9.255

Bewegen en gezondheid in Hilversum

In Hilversum sporten meer volwassenen elke week dan gemiddeld in Nederland: 59,7 tegen 54,9 procent.

Sport elke week
59,7%
landelijk 54,9%
Haalt de beweegrichtlijn
53,4%
landelijk 48,3%
Noemt de eigen gezondheid goed of zeer goed
74,1%
Heeft moeite met rondkomen
17,0%

Hulp bij afvallen in Hilversum

Een afvalkliniek is niet de enige weg. Van dichtbij naar online:

  1. Je huisarts

    Bekijkt je gewicht en gezondheid en kan doorverwijzen.

    Gemiddeld 0,7 kilometer van huis

  2. De gecombineerde leefstijlinterventie

    Twee jaar begeleiding via je huisarts, vergoed uit de basisverzekering.

  3. Een diëtist

    Voedingsadvies bij een praktijk in Hilversum of in de buurt.

  4. GGD Gooi en Vechtstreek

    Regionaal aanbod voor leefstijl en gewicht.

  5. Het ziekenhuis

    Bij ernstig overgewicht, na een verwijzing.

    Gemiddeld 3,1 kilometer van huis

  6. Online medische begeleiding

    Een arts en een coach op afstand.

    Zo werkt Lean Clinic

Afstanden over de weg volgens het CBS, gemiddeld over alle inwoners.

Veelgestelde vragen over Hilversum

Over deze cijfers

Bron: Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012/2016/2020/2022/2024, GGD'en, CBS en RIVM (bewerking op basis van SMAP-methodiek, RIVM). Dit zijn modelschattingen, geen metingen. Ze laten verschillen tussen gebieden zien.

Wijken onder 2.000 inwoners of zonder schatting tellen niet mee. Opgehaald op 3 augustus 2026, gepubliceerd onder CC BY 4.0. De ruwe cijfers staan bij het RIVM.