Utrecht

Afvallen in Amersfoort

Amersfoort zit met naar schatting 48,1 procent volwassenen met overgewicht ruim drie procentpunt onder het landelijk gemiddelde, en dat cijfer beweegt sinds 2012 nauwelijks. Het gaat nog altijd om ongeveer 62.000 mensen. Van de inwoners sport 60,4 procent wekelijks en noemt 75 procent de eigen gezondheid goed tot zeer goed.

Beweeg over een wijk voor het cijfer

33,7%54,9%
Geschat aandeel volwassenen met overgewicht per wijk in Amersfoort, 2024. Wijken zonder schatting, zoals bedrijventerreinen, blijven ongekleurd.

Overgewicht in Amersfoort in cijfers

Schattingen voor volwassenen uit de Gezondheidsmonitor van GGD’en, CBS en RIVM.

Volwassenen met overgewicht

48,1%

3,5 procentpunt onder landelijklandelijk 51,6%

Waarvan obesitas
15,0%
landelijk 16,7%
Mensen met overgewicht
62.000
van ongeveer 129.000 volwassenen
Verandering sinds 2012
+1,3
procentpunt, in 2012 was het 46,8%

Van 2012 tot 2024

2024Amersfoort48,1%Nederland51,6%
46,8%48,1%20122016202020222024
De Gezondheidsmonitor loopt eens per vier jaar, met een extra meting in 2022.

Vergeleken met de gemeenten in de buurt

Plek62van de 75

Van de 75 plaatsen in dit overzicht staat Amersfoort op plek 62, waarbij plek 1 het hoogste aandeel volwassenen met overgewicht heeft. Binnen Utrecht is dat plek 4 van de 6.

Alle plaatsen vergelijken

Overgewicht bij volwassenen, 2024.

De verschillen binnen Amersfoort

Het stadsgemiddelde dekt een verschil van eenentwintig procentpunt. In Liendert ligt de schatting op 54,9 procent, in De Berg-Noord op 33,7 procent. Twee wijken op vier kilometer van elkaar, met dezelfde voorzieningen en dezelfde gemeente. In Amersfoort zegt 14,5 procent van de volwassenen moeite te hebben met rondkomen.

De Berg-Noord

33,7%

Liendert

54,9%

gemiddeld 48,1%

Verdeeld over 24 wijken met minimaal 2.000 inwoners.

Geschat aandeel volwassenen met overgewicht en obesitas per wijk, 2024
WijkOvergewichtInwoners
De Berg-Noord33,7%3.380
De Berg-Zuid41,4%6.265
De Koppel53,3%3.175
Hoogland49,3%9.600
Hooglanderveen45,0%4.870
Kattenbroek50,6%10.635
Kruiskamp52,6%6.020
Leusderkwartier42,4%5.650
Liendert54,9%8.345
Nederberg41,3%2.095

Bewegen en gezondheid in Amersfoort

In Amersfoort sporten meer volwassenen elke week dan gemiddeld in Nederland: 60,4 tegen 54,9 procent.

Sport elke week
60,4%
landelijk 54,9%
Haalt de beweegrichtlijn
50,6%
landelijk 48,3%
Noemt de eigen gezondheid goed of zeer goed
75,0%
Heeft moeite met rondkomen
14,5%

Hulp bij afvallen in Amersfoort

Een afvalkliniek is niet de enige weg. Van dichtbij naar online:

  1. Je huisarts

    Bekijkt je gewicht en gezondheid en kan doorverwijzen.

    Gemiddeld 0,8 kilometer van huis

  2. De gecombineerde leefstijlinterventie

    Twee jaar begeleiding via je huisarts, vergoed uit de basisverzekering.

  3. Een diëtist

    Voedingsadvies bij een praktijk in Amersfoort of in de buurt.

  4. GGD Regio Utrecht

    Regionaal aanbod voor leefstijl en gewicht.

  5. Het ziekenhuis

    Bij ernstig overgewicht, na een verwijzing.

    Gemiddeld 4,1 kilometer van huis

  6. Online medische begeleiding

    Een arts en een coach op afstand.

    Zo werkt Lean Clinic

Afstanden over de weg volgens het CBS, gemiddeld over alle inwoners.

Veelgestelde vragen over Amersfoort

Over deze cijfers

Bron: Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012/2016/2020/2022/2024, GGD'en, CBS en RIVM (bewerking op basis van SMAP-methodiek, RIVM). Dit zijn modelschattingen, geen metingen. Ze laten verschillen tussen gebieden zien.

Wijken onder 2.000 inwoners of zonder schatting tellen niet mee. Opgehaald op 3 augustus 2026, gepubliceerd onder CC BY 4.0. De ruwe cijfers staan bij het RIVM.