Noord-Holland

Afvallen in Hoorn

In Hoorn heeft naar schatting 52,4 procent van de volwassenen overgewicht, ongeveer 32.000 mensen. In 2012 was dat nog 49,2 procent, dus van de steden in deze groep is Hoorn een van de snellere stijgers. Tegelijk sport 56,7 procent wekelijks, meer dan gemiddeld. Sporten en gewicht bewegen hier duidelijk niet met elkaar mee.

Beweeg over een wijk voor het cijfer

45,9%57,1%
Geschat aandeel volwassenen met overgewicht per wijk in Hoorn, 2024. Wijken zonder schatting, zoals bedrijventerreinen, blijven ongekleurd.

Overgewicht in Hoorn in cijfers

Schattingen voor volwassenen uit de Gezondheidsmonitor van GGD’en, CBS en RIVM.

Volwassenen met overgewicht

52,4%

0,8 procentpunt boven landelijklandelijk 51,6%

Waarvan obesitas
16,7%
landelijk 16,7%
Mensen met overgewicht
32.000
van ongeveer 61.000 volwassenen
Verandering sinds 2012
+3,2
procentpunt, in 2012 was het 49,2%

Van 2012 tot 2024

2024Hoorn52,4%Nederland51,6%
49,2%52,4%20122016202020222024
De Gezondheidsmonitor loopt eens per vier jaar, met een extra meting in 2022.

Vergeleken met de gemeenten in de buurt

Plek39van de 75

Van de 75 plaatsen in dit overzicht staat Hoorn op plek 39, waarbij plek 1 het hoogste aandeel volwassenen met overgewicht heeft. Binnen Noord-Holland is dat plek 5 van de 13.

Alle plaatsen vergelijken

Overgewicht bij volwassenen, 2024.

De verschillen binnen Hoorn

Binnen de stad zit ruim elf procentpunt verschil. In de Grote Waal ligt de schatting op 57,1 procent, in de Binnenstad op 45,9 procent. De Grote Waal is een naoorlogse wijk aan het water, de binnenstad heeft een jongere en welvarender bevolking.

Binnenstad

45,9%

Grote Waal

57,1%

gemiddeld 52,4%

Verdeeld over 11 wijken met minimaal 2.000 inwoners.

Geschat aandeel volwassenen met overgewicht en obesitas per wijk, 2024
WijkOvergewichtInwoners
Bangert en Oosterpolder47,2%7.950
Binnenstad45,9%5.840
Blokker51,4%3.910
Grote Waal57,1%7.855
Hoorn-Noord49,9%5.830
Kersenboogerd-Noord56,7%4.030
Kersenboogerd-Zuid53,1%16.415
Risdam-Noord56,1%7.855
Risdam-Zuid53,8%8.815
Venenlaan-kwartier49,6%2.740
Zwaag52,3%3.110

Bewegen en gezondheid in Hoorn

In Hoorn sport 56,7 procent van de volwassenen elke week, ongeveer evenveel als landelijk. Toch heeft 52,4 procent overgewicht. Veel sporten en veel overgewicht komen hier dus naast elkaar voor.

Sport elke week
56,7%
landelijk 54,9%
Haalt de beweegrichtlijn
50,1%
landelijk 48,3%
Noemt de eigen gezondheid goed of zeer goed
71,7%
Heeft moeite met rondkomen
14,8%

Hulp bij afvallen in Hoorn

Een afvalkliniek is niet de enige weg. Van dichtbij naar online:

  1. Je huisarts

    Bekijkt je gewicht en gezondheid en kan doorverwijzen.

    Gemiddeld 0,8 kilometer van huis

  2. De gecombineerde leefstijlinterventie

    Twee jaar begeleiding via je huisarts, vergoed uit de basisverzekering.

  3. Een diëtist

    Voedingsadvies bij een praktijk in Hoorn of in de buurt.

  4. GGD Hollands-Noorden

    Regionaal aanbod voor leefstijl en gewicht.

  5. Het ziekenhuis

    Bij ernstig overgewicht, na een verwijzing.

    Gemiddeld 3,1 kilometer van huis

  6. Online medische begeleiding

    Een arts en een coach op afstand.

    Zo werkt Lean Clinic

Afstanden over de weg volgens het CBS, gemiddeld over alle inwoners.

Veelgestelde vragen over Hoorn

Over deze cijfers

Bron: Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012/2016/2020/2022/2024, GGD'en, CBS en RIVM (bewerking op basis van SMAP-methodiek, RIVM). Dit zijn modelschattingen, geen metingen. Ze laten verschillen tussen gebieden zien.

Wijken onder 2.000 inwoners of zonder schatting tellen niet mee. Opgehaald op 3 augustus 2026, gepubliceerd onder CC BY 4.0. De ruwe cijfers staan bij het RIVM.