Zuid-Holland

Afvallen in Gouda

In Gouda heeft naar schatting 52,9 procent van de volwassenen overgewicht, ongeveer 32.000 mensen. Dat ligt iets boven het landelijk gemiddelde, en sinds 2012 kwam er 2,4 procentpunt bij. Van de inwoners haalt 46,7 procent de beweegrichtlijn en noemt 71,5 procent de eigen gezondheid goed tot zeer goed.

Beweeg over een wijk voor het cijfer

46,1%57,4%
Geschat aandeel volwassenen met overgewicht per wijk in Gouda, 2024. Wijken zonder schatting, zoals bedrijventerreinen, blijven ongekleurd.

Overgewicht in Gouda in cijfers

Schattingen voor volwassenen uit de Gezondheidsmonitor van GGD’en, CBS en RIVM.

Volwassenen met overgewicht

52,9%

1,3 procentpunt boven landelijklandelijk 51,6%

Waarvan obesitas
17,1%
landelijk 16,7%
Mensen met overgewicht
32.000
van ongeveer 61.000 volwassenen
Verandering sinds 2012
+2,4
procentpunt, in 2012 was het 50,5%

Van 2012 tot 2024

2024Gouda52,9%Nederland51,6%
50,5%52,9%20122016202020222024
De Gezondheidsmonitor loopt eens per vier jaar, met een extra meting in 2022.

Vergeleken met de gemeenten in de buurt

Plek35van de 75

Van de 75 plaatsen in dit overzicht staat Gouda op plek 35, waarbij plek 1 het hoogste aandeel volwassenen met overgewicht heeft. Binnen Zuid-Holland is dat plek 8 van de 15.

Alle plaatsen vergelijken

Overgewicht bij volwassenen, 2024.

De verschillen binnen Gouda

Tussen de wijken zit ruim tien procentpunt. In De Korte Akkeren ligt de schatting op 57,4 procent, in de Binnenstad op 47,3 procent. De Korte Akkeren is een oude arbeiderswijk aan de westkant, de binnenstad is kleiner en welvarender.

Binnenstad

47,3%

De Korte Akkeren

57,4%

gemiddeld 52,9%

Verdeeld over 8 wijken met minimaal 2.000 inwoners.

Geschat aandeel volwassenen met overgewicht en obesitas per wijk, 2024
WijkOvergewichtInwoners
Binnenstad47,3%8.550
Bloemendaal52,6%9.980
De Korte Akkeren57,4%9.685
Goverwelle55,0%10.680
Kort Haarlem52,1%9.995
Noord51,9%10.615
Plaswijck54,8%12.430
Westergouwe47,4%3.385

Bewegen en gezondheid in Gouda

In Gouda sport 52,9 procent van de volwassenen elke week, vrijwel gelijk aan het landelijke cijfer van 54,9 procent.

Sport elke week
52,9%
landelijk 54,9%
Haalt de beweegrichtlijn
46,7%
landelijk 48,3%
Noemt de eigen gezondheid goed of zeer goed
71,5%
Heeft moeite met rondkomen
15,8%

Hulp bij afvallen in Gouda

Een afvalkliniek is niet de enige weg. Van dichtbij naar online:

  1. Je huisarts

    Bekijkt je gewicht en gezondheid en kan doorverwijzen.

    Gemiddeld 0,7 kilometer van huis

  2. De gecombineerde leefstijlinterventie

    Twee jaar begeleiding via je huisarts, vergoed uit de basisverzekering.

  3. Een diëtist

    Voedingsadvies bij een praktijk in Gouda of in de buurt.

  4. GGD Hollands-Midden

    Regionaal aanbod voor leefstijl en gewicht.

  5. Het ziekenhuis

    Bij ernstig overgewicht, na een verwijzing.

    Gemiddeld 2,3 kilometer van huis

  6. Online medische begeleiding

    Een arts en een coach op afstand.

    Zo werkt Lean Clinic

Afstanden over de weg volgens het CBS, gemiddeld over alle inwoners.

Veelgestelde vragen over Gouda

Over deze cijfers

Bron: Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012/2016/2020/2022/2024, GGD'en, CBS en RIVM (bewerking op basis van SMAP-methodiek, RIVM). Dit zijn modelschattingen, geen metingen. Ze laten verschillen tussen gebieden zien.

Wijken onder 2.000 inwoners of zonder schatting tellen niet mee. Opgehaald op 3 augustus 2026, gepubliceerd onder CC BY 4.0. De ruwe cijfers staan bij het RIVM.