Zuid-Holland

Afvallen in Zoetermeer

Zoetermeer is van alle steden in dit overzicht een van de sterkste stijgers: van 51,8 procent in 2012 naar naar schatting 55,7 procent nu, bijna vier procentpunt erbij. Dat zijn ongeveer 57.000 mensen. Van de inwoners haalt 43,1 procent de beweegrichtlijn, duidelijk onder het landelijk gemiddelde van 48,3 procent.

Beweeg over een wijk voor het cijfer

44,9%57,5%
Geschat aandeel volwassenen met overgewicht per wijk in Zoetermeer, 2024. Wijken zonder schatting, zoals bedrijventerreinen, blijven ongekleurd.

Overgewicht in Zoetermeer in cijfers

Schattingen voor volwassenen uit de Gezondheidsmonitor van GGD’en, CBS en RIVM.

Volwassenen met overgewicht

55,7%

4,1 procentpunt boven landelijklandelijk 51,6%

Waarvan obesitas
18,6%
landelijk 16,7%
Mensen met overgewicht
57.000
van ongeveer 103.000 volwassenen
Verandering sinds 2012
+3,9
procentpunt, in 2012 was het 51,8%

Van 2012 tot 2024

2024Zoetermeer55,7%Nederland51,6%
51,8%55,7%20122016202020222024
De Gezondheidsmonitor loopt eens per vier jaar, met een extra meting in 2022.

Vergeleken met de gemeenten in de buurt

Plek14van de 75

Van de 75 plaatsen in dit overzicht staat Zoetermeer op plek 14, waarbij plek 1 het hoogste aandeel volwassenen met overgewicht heeft. Binnen Zuid-Holland is dat plek 4 van de 15.

Alle plaatsen vergelijken

Overgewicht bij volwassenen, 2024.

De verschillen binnen Zoetermeer

De verschillen tussen de wijken zijn klein: van 52,2 procent in Oosterheem tot 57,5 procent in Meerzicht, ruim vijf procentpunt. Zoetermeer is grotendeels in een paar decennia gebouwd en de wijken lijken op elkaar. Het hoge cijfer geldt hier dus vrij breed.

Oosterheem

52,2%

Meerzicht

57,5%

gemiddeld 55,7%

Verdeeld over 7 wijken met minimaal 2.000 inwoners.

Geschat aandeel volwassenen met overgewicht en obesitas per wijk, 2024
WijkOvergewichtInwoners
Buytenwegh de Leyens56,6%19.985
Centrum57,0%21.690
Meerzicht57,5%15.915
Noordhove56,3%8.315
Oosterheem52,2%23.730
Rokkeveen54,9%20.725
Seghwaert57,0%16.385

Bewegen en gezondheid in Zoetermeer

In Zoetermeer sport 53,2 procent van de volwassenen elke week, vrijwel gelijk aan het landelijke cijfer van 54,9 procent.

Sport elke week
53,2%
landelijk 54,9%
Haalt de beweegrichtlijn
43,1%
landelijk 48,3%
Noemt de eigen gezondheid goed of zeer goed
71,0%
Heeft moeite met rondkomen
16,4%

Hulp bij afvallen in Zoetermeer

Een afvalkliniek is niet de enige weg. Van dichtbij naar online:

  1. Je huisarts

    Bekijkt je gewicht en gezondheid en kan doorverwijzen.

    Gemiddeld 0,9 kilometer van huis

  2. De gecombineerde leefstijlinterventie

    Twee jaar begeleiding via je huisarts, vergoed uit de basisverzekering.

  3. Een diëtist

    Voedingsadvies bij een praktijk in Zoetermeer of in de buurt.

  4. GGD Haaglanden

    Regionaal aanbod voor leefstijl en gewicht.

  5. Het ziekenhuis

    Bij ernstig overgewicht, na een verwijzing.

    Gemiddeld 2,8 kilometer van huis

  6. Online medische begeleiding

    Een arts en een coach op afstand.

    Zo werkt Lean Clinic

Afstanden over de weg volgens het CBS, gemiddeld over alle inwoners.

Veelgestelde vragen over Zoetermeer

Over deze cijfers

Bron: Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012/2016/2020/2022/2024, GGD'en, CBS en RIVM (bewerking op basis van SMAP-methodiek, RIVM). Dit zijn modelschattingen, geen metingen. Ze laten verschillen tussen gebieden zien.

Wijken onder 2.000 inwoners of zonder schatting tellen niet mee. Opgehaald op 3 augustus 2026, gepubliceerd onder CC BY 4.0. De ruwe cijfers staan bij het RIVM.