Overijssel

Afvallen in Deventer

Deventer zit met naar schatting 52,3 procent volwassenen met overgewicht dicht bij het landelijk gemiddelde van 51,6 procent, en dat cijfer beweegt sinds 2012 nauwelijks. Achter dat percentage zitten ongeveer 44.000 van de 84.000 volwassen inwoners. Van de Deventenaren noemt 73,2 procent de eigen gezondheid goed tot zeer goed, iets boven het beeld in vergelijkbare steden.

Beweeg over een wijk voor het cijfer

44,0%57,9%
Geschat aandeel volwassenen met overgewicht per wijk in Deventer, 2024. Wijken zonder schatting, zoals bedrijventerreinen, blijven ongekleurd.

Overgewicht in Deventer in cijfers

Schattingen voor volwassenen uit de Gezondheidsmonitor van GGD’en, CBS en RIVM.

Volwassenen met overgewicht

52,3%

0,7 procentpunt boven landelijklandelijk 51,6%

Waarvan obesitas
17,9%
landelijk 16,7%
Mensen met overgewicht
44.000
van ongeveer 84.000 volwassenen
Verandering sinds 2012
+1,9
procentpunt, in 2012 was het 50,4%

Van 2012 tot 2024

2024Deventer52,3%Nederland51,6%
50,4%52,3%20122016202020222024
De Gezondheidsmonitor loopt eens per vier jaar, met een extra meting in 2022.

Vergeleken met de gemeenten in de buurt

Plek40van de 75

Van de 75 plaatsen in dit overzicht staat Deventer op plek 40, waarbij plek 1 het hoogste aandeel volwassenen met overgewicht heeft. Binnen Overijssel is dat plek 3 van de 4.

Alle plaatsen vergelijken

Overgewicht bij volwassenen, 2024.

De verschillen binnen Deventer

Het stadsgemiddelde dekt een verschil van bijna veertien procentpunt. In Colmschate-Noord ligt de schatting op 57,9 procent, in de Binnenstad op 44 procent. De binnenstad heeft een jongere en meer wisselende bevolking, de naoorlogse wijken aan de oostkant een oudere.

Binnenstad

44,0%

Colmschate-Noord

57,9%

gemiddeld 52,3%

Verdeeld over 13 wijken met minimaal 2.000 inwoners.

Geschat aandeel volwassenen met overgewicht en obesitas per wijk, 2024
WijkOvergewichtInwoners
Bathmen52,2%5.925
Binnenstad44,0%8.900
Borgele en Platvoet57,0%5.370
Colmschate-Noord57,9%5.840
Colmschate-Vijfhoek51,7%12.560
Colmschate-Zuid55,5%9.115
De Hoven51,1%2.290
Diepenveen47,5%4.910
Keizerslanden54,7%12.370
Rivierenwijk en Bergweide55,2%5.665

Bewegen en gezondheid in Deventer

In Deventer sport 54,8 procent van de volwassenen elke week, vrijwel gelijk aan het landelijke cijfer van 54,9 procent.

Sport elke week
54,8%
landelijk 54,9%
Haalt de beweegrichtlijn
50,6%
landelijk 48,3%
Noemt de eigen gezondheid goed of zeer goed
73,2%
Heeft moeite met rondkomen
15,6%

Hulp bij afvallen in Deventer

Een afvalkliniek is niet de enige weg. Van dichtbij naar online:

  1. Je huisarts

    Bekijkt je gewicht en gezondheid en kan doorverwijzen.

    Gemiddeld 1,1 kilometer van huis

  2. De gecombineerde leefstijlinterventie

    Twee jaar begeleiding via je huisarts, vergoed uit de basisverzekering.

  3. Een diëtist

    Voedingsadvies bij een praktijk in Deventer of in de buurt.

  4. GGD IJsselland

    Regionaal aanbod voor leefstijl en gewicht.

  5. Het ziekenhuis

    Bij ernstig overgewicht, na een verwijzing.

    Gemiddeld 3,9 kilometer van huis

  6. Online medische begeleiding

    Een arts en een coach op afstand.

    Zo werkt Lean Clinic

Afstanden over de weg volgens het CBS, gemiddeld over alle inwoners.

Veelgestelde vragen over Deventer

Over deze cijfers

Bron: Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012/2016/2020/2022/2024, GGD'en, CBS en RIVM (bewerking op basis van SMAP-methodiek, RIVM). Dit zijn modelschattingen, geen metingen. Ze laten verschillen tussen gebieden zien.

Wijken onder 2.000 inwoners of zonder schatting tellen niet mee. Opgehaald op 3 augustus 2026, gepubliceerd onder CC BY 4.0. De ruwe cijfers staan bij het RIVM.