Overijssel

Afvallen in Zwolle

Zwolle zit met naar schatting 49,5 procent volwassenen met overgewicht twee procentpunt onder het landelijk gemiddelde, maar de beweging is duidelijk: in 2012 lag het nog op 47 procent. Opgeteld ongeveer 52.000 mensen. Van de inwoners sport 58,5 procent wekelijks en noemt 75,2 procent de eigen gezondheid goed tot zeer goed.

Beweeg over een wijk voor het cijfer

36,8%55,1%
Geschat aandeel volwassenen met overgewicht per wijk in Zwolle, 2024. Wijken zonder schatting, zoals bedrijventerreinen, blijven ongekleurd.

Overgewicht in Zwolle in cijfers

Schattingen voor volwassenen uit de Gezondheidsmonitor van GGD’en, CBS en RIVM.

Volwassenen met overgewicht

49,5%

2,1 procentpunt onder landelijklandelijk 51,6%

Waarvan obesitas
15,8%
landelijk 16,7%
Mensen met overgewicht
52.000
van ongeveer 106.000 volwassenen
Verandering sinds 2012
+2,5
procentpunt, in 2012 was het 47,0%

Van 2012 tot 2024

2024Zwolle49,5%Nederland51,6%
47,0%49,5%20122016202020222024
De Gezondheidsmonitor loopt eens per vier jaar, met een extra meting in 2022.

Vergeleken met de gemeenten in de buurt

Plek59van de 75

Van de 75 plaatsen in dit overzicht staat Zwolle op plek 59, waarbij plek 1 het hoogste aandeel volwassenen met overgewicht heeft. Binnen Overijssel is dat plek 4 van de 4.

Alle plaatsen vergelijken

Overgewicht bij volwassenen, 2024.

De verschillen binnen Zwolle

Tussen de wijken zit ruim achttien procentpunt. In Aa-landen ligt de schatting op 55,1 procent, in de Binnenstad op 36,8 procent. Aa-landen is een woonwijk uit de jaren zeventig, de binnenstad heeft een jongere en meer wisselende bevolking. Het stadsgemiddelde zegt dus weinig over jouw buurt.

Binnenstad

36,8%

Aa-landen

55,1%

gemiddeld 49,5%

Verdeeld over 12 wijken met minimaal 2.000 inwoners.

Geschat aandeel volwassenen met overgewicht en obesitas per wijk, 2024
WijkOvergewichtInwoners
Aa-landen55,1%13.355
Assendorp43,4%13.090
Berkum48,0%5.260
Binnenstad36,8%4.225
Diezerpoort47,0%10.970
Holtenbroek54,5%10.030
Ittersum53,4%14.615
Kamperpoort-Veerallee43,0%4.315
Schelle50,6%13.930
Stadshagen50,0%28.125
Westenholte53,1%5.370
Wipstrik46,7%6.380

Bewegen en gezondheid in Zwolle

In Zwolle sporten meer volwassenen elke week dan gemiddeld in Nederland: 58,5 tegen 54,9 procent.

Sport elke week
58,5%
landelijk 54,9%
Haalt de beweegrichtlijn
51,8%
landelijk 48,3%
Noemt de eigen gezondheid goed of zeer goed
75,2%
Heeft moeite met rondkomen
14,8%

Hulp bij afvallen in Zwolle

Een afvalkliniek is niet de enige weg. Van dichtbij naar online:

  1. Je huisarts

    Bekijkt je gewicht en gezondheid en kan doorverwijzen.

    Gemiddeld 1 kilometer van huis

  2. De gecombineerde leefstijlinterventie

    Twee jaar begeleiding via je huisarts, vergoed uit de basisverzekering.

  3. Een diëtist

    Voedingsadvies bij een praktijk in Zwolle of in de buurt.

  4. GGD IJsselland

    Regionaal aanbod voor leefstijl en gewicht.

  5. Het ziekenhuis

    Bij ernstig overgewicht, na een verwijzing.

    Gemiddeld 4,4 kilometer van huis

  6. Online medische begeleiding

    Een arts en een coach op afstand.

    Zo werkt Lean Clinic

Afstanden over de weg volgens het CBS, gemiddeld over alle inwoners.

Veelgestelde vragen over Zwolle

Over deze cijfers

Bron: Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012/2016/2020/2022/2024, GGD'en, CBS en RIVM (bewerking op basis van SMAP-methodiek, RIVM). Dit zijn modelschattingen, geen metingen. Ze laten verschillen tussen gebieden zien.

Wijken onder 2.000 inwoners of zonder schatting tellen niet mee. Opgehaald op 3 augustus 2026, gepubliceerd onder CC BY 4.0. De ruwe cijfers staan bij het RIVM.