Overijssel

Afvallen in Hengelo

Hengelo beweegt bovengemiddeld: 53,3 procent van de volwassenen haalt de beweegrichtlijn en 56,2 procent sport wekelijks. Toch heeft naar schatting 54,5 procent overgewicht, bijna drie procentpunt boven het landelijk gemiddelde. Opgeteld ongeveer 37.000 mensen. Sinds 2012 is het cijfer met anderhalf procentpunt opgelopen, langzamer dan in veel andere steden.

Beweeg over een wijk voor het cijfer

47,1%56,6%
Geschat aandeel volwassenen met overgewicht per wijk in Hengelo, 2024. Wijken zonder schatting, zoals bedrijventerreinen, blijven ongekleurd.

Overgewicht in Hengelo in cijfers

Schattingen voor volwassenen uit de Gezondheidsmonitor van GGD’en, CBS en RIVM.

Volwassenen met overgewicht

54,5%

2,9 procentpunt boven landelijklandelijk 51,6%

Waarvan obesitas
18,7%
landelijk 16,7%
Mensen met overgewicht
37.000
van ongeveer 68.000 volwassenen
Verandering sinds 2012
+1,5
procentpunt, in 2012 was het 53,0%

Van 2012 tot 2024

2024Hengelo54,5%Nederland51,6%
53,0%54,5%20122016202020222024
De Gezondheidsmonitor loopt eens per vier jaar, met een extra meting in 2022.

Vergeleken met de gemeenten in de buurt

Plek20van de 75

Van de 75 plaatsen in dit overzicht staat Hengelo op plek 20, waarbij plek 1 het hoogste aandeel volwassenen met overgewicht heeft. Binnen Overijssel is dat plek 1 van de 4.

Alle plaatsen vergelijken

Overgewicht bij volwassenen, 2024.

De verschillen binnen Hengelo

Tussen de wijken zit bijna tien procentpunt. In Hasseler Es ligt de schatting op 56,6 procent, in de Binnenstad op 47,1 procent. Dat is een kleiner verschil dan in de grote steden, wat past bij een gemeente waar de wijken minder ver uit elkaar liggen in inkomen en woningtype.

Binnenstad

47,1%

Hasseler Es

56,6%

gemiddeld 54,5%

Verdeeld over 9 wijken met minimaal 2.000 inwoners.

Geschat aandeel volwassenen met overgewicht en obesitas per wijk, 2024
WijkOvergewichtInwoners
Berflo Es55,2%7.295
Binnenstad47,1%3.010
Groot Driene54,7%9.160
Hasseler Es56,6%11.975
Hengelose Es55,5%11.030
Noord55,7%10.255
Slangenbeek51,5%10.740
Wilderinkshoek55,7%10.075
Woolde54,1%7.530

Bewegen en gezondheid in Hengelo

In Hengelo sport 56,2 procent van de volwassenen elke week, ongeveer evenveel als landelijk. Toch heeft 54,5 procent overgewicht. Veel sporten en veel overgewicht komen hier dus naast elkaar voor.

Sport elke week
56,2%
landelijk 54,9%
Haalt de beweegrichtlijn
53,3%
landelijk 48,3%
Noemt de eigen gezondheid goed of zeer goed
73,1%
Heeft moeite met rondkomen
15,0%

Hulp bij afvallen in Hengelo

Een afvalkliniek is niet de enige weg. Van dichtbij naar online:

  1. Je huisarts

    Bekijkt je gewicht en gezondheid en kan doorverwijzen.

    Gemiddeld 1 kilometer van huis

  2. De gecombineerde leefstijlinterventie

    Twee jaar begeleiding via je huisarts, vergoed uit de basisverzekering.

  3. Een diëtist

    Voedingsadvies bij een praktijk in Hengelo of in de buurt.

  4. GGD Twente

    Regionaal aanbod voor leefstijl en gewicht.

  5. Het ziekenhuis

    Bij ernstig overgewicht, na een verwijzing.

    Gemiddeld 3,8 kilometer van huis

  6. Online medische begeleiding

    Een arts en een coach op afstand.

    Zo werkt Lean Clinic

Afstanden over de weg volgens het CBS, gemiddeld over alle inwoners.

Veelgestelde vragen over Hengelo

Over deze cijfers

Bron: Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012/2016/2020/2022/2024, GGD'en, CBS en RIVM (bewerking op basis van SMAP-methodiek, RIVM). Dit zijn modelschattingen, geen metingen. Ze laten verschillen tussen gebieden zien.

Wijken onder 2.000 inwoners of zonder schatting tellen niet mee. Opgehaald op 3 augustus 2026, gepubliceerd onder CC BY 4.0. De ruwe cijfers staan bij het RIVM.