Gelderland

Afvallen in Arnhem

Arnhem zit met naar schatting 50,2 procent volwassenen met overgewicht net onder het landelijk gemiddelde, en dat cijfer is sinds 2012 met ruim twee procentpunt gestegen. Omgerekend gaat het om ongeveer 68.000 mensen. Van de Arnhemmers sport 56,2 procent wekelijks, meer dan gemiddeld. De wijken liggen hier verder uit elkaar dan in de meeste Nederlandse steden.

Beweeg over een wijk voor het cijfer

37,6%60,9%
Geschat aandeel volwassenen met overgewicht per wijk in Arnhem, 2024. Wijken zonder schatting, zoals bedrijventerreinen, blijven ongekleurd.

Overgewicht in Arnhem in cijfers

Schattingen voor volwassenen uit de Gezondheidsmonitor van GGD’en, CBS en RIVM.

Volwassenen met overgewicht

50,2%

1,4 procentpunt onder landelijklandelijk 51,6%

Waarvan obesitas
17,1%
landelijk 16,7%
Mensen met overgewicht
68.000
van ongeveer 136.000 volwassenen
Verandering sinds 2012
+2,2
procentpunt, in 2012 was het 48,0%

Van 2012 tot 2024

2024Arnhem50,2%Nederland51,6%
48,0%50,2%20122016202020222024
De Gezondheidsmonitor loopt eens per vier jaar, met een extra meting in 2022.

Vergeleken met de gemeenten in de buurt

Plek55van de 75

Van de 75 plaatsen in dit overzicht staat Arnhem op plek 55, waarbij plek 1 het hoogste aandeel volwassenen met overgewicht heeft. Binnen Gelderland is dat plek 8 van de 10.

Alle plaatsen vergelijken

Overgewicht bij volwassenen, 2024.

De verschillen binnen Arnhem

In Malburgen-Oost (Zuid) ligt de schatting op 60,9 procent, in de Burgemeesterswijk en Hoogkamp op 37,6 procent. Drieëntwintig procentpunt verschil tussen twee wijken van dezelfde stad. In Arnhem zegt 20 procent van de volwassenen moeite te hebben met rondkomen, en die kaart valt grotendeels samen met de gewichtskaart.

Burgemeesterswijk/Hoogkamp

37,6%

Malburgen-Oost (Zuid)

60,9%

gemiddeld 50,2%

Verdeeld over 23 wijken met minimaal 2.000 inwoners.

Geschat aandeel volwassenen met overgewicht en obesitas per wijk, 2024
WijkOvergewichtInwoners
Alteveer/Cranevelt45,4%3.465
Arnhemse Broek51,5%6.555
Burgemeesterswijk/Hoogkamp37,6%7.835
Centrum38,6%7.465
De Laar57,7%12.115
Elden50,5%2.910
Elderveld57,5%8.810
Geitenkamp58,6%3.805
Heijenoord/Lombok45,0%3.925
Klarendal47,7%7.285

Bewegen en gezondheid in Arnhem

In Arnhem sport 56,2 procent van de volwassenen elke week, ongeveer evenveel als landelijk. Toch heeft 50,2 procent overgewicht. Veel sporten en veel overgewicht komen hier dus naast elkaar voor.

Sport elke week
56,2%
landelijk 54,9%
Haalt de beweegrichtlijn
50,4%
landelijk 48,3%
Noemt de eigen gezondheid goed of zeer goed
70,0%
Heeft moeite met rondkomen
20,0%

Hulp bij afvallen in Arnhem

Een afvalkliniek is niet de enige weg. Van dichtbij naar online:

  1. Je huisarts

    Bekijkt je gewicht en gezondheid en kan doorverwijzen.

    Gemiddeld 1 kilometer van huis

  2. De gecombineerde leefstijlinterventie

    Twee jaar begeleiding via je huisarts, vergoed uit de basisverzekering.

  3. Een diëtist

    Voedingsadvies bij een praktijk in Arnhem of in de buurt.

  4. Veiligheids- en Gezondheidsregio Gelderland-Midden

    Regionaal aanbod voor leefstijl en gewicht.

  5. Het ziekenhuis

    Bij ernstig overgewicht, na een verwijzing.

    Gemiddeld 4,3 kilometer van huis

  6. Online medische begeleiding

    Een arts en een coach op afstand.

    Zo werkt Lean Clinic

Afstanden over de weg volgens het CBS, gemiddeld over alle inwoners.

Veelgestelde vragen over Arnhem

Over deze cijfers

Bron: Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012/2016/2020/2022/2024, GGD'en, CBS en RIVM (bewerking op basis van SMAP-methodiek, RIVM). Dit zijn modelschattingen, geen metingen. Ze laten verschillen tussen gebieden zien.

Wijken onder 2.000 inwoners of zonder schatting tellen niet mee. Opgehaald op 3 augustus 2026, gepubliceerd onder CC BY 4.0. De ruwe cijfers staan bij het RIVM.