Gelderland

Afvallen in Apeldoorn

In Apeldoorn heeft naar schatting 52,8 procent van de volwassenen overgewicht. Achter dat percentage zitten ongeveer 72.000 mensen, een van de grootste aantallen in dit overzicht. Het percentage ligt net boven het landelijk gemiddelde en steeg sinds 2012 met ruim twee procentpunt. Van de inwoners noemt 73,5 procent de eigen gezondheid goed tot zeer goed.

Beweeg over een wijk voor het cijfer

46,6%57,7%
Geschat aandeel volwassenen met overgewicht per wijk in Apeldoorn, 2024. Wijken zonder schatting, zoals bedrijventerreinen, blijven ongekleurd.

Overgewicht in Apeldoorn in cijfers

Schattingen voor volwassenen uit de Gezondheidsmonitor van GGD’en, CBS en RIVM.

Volwassenen met overgewicht

52,8%

1,2 procentpunt boven landelijklandelijk 51,6%

Waarvan obesitas
17,1%
landelijk 16,7%
Mensen met overgewicht
72.000
van ongeveer 137.000 volwassenen
Verandering sinds 2012
+2,1
procentpunt, in 2012 was het 50,7%

Van 2012 tot 2024

2024Apeldoorn52,8%Nederland51,6%
50,7%52,8%20122016202020222024
De Gezondheidsmonitor loopt eens per vier jaar, met een extra meting in 2022.

Vergeleken met de gemeenten in de buurt

Plek36van de 75

Van de 75 plaatsen in dit overzicht staat Apeldoorn op plek 36, waarbij plek 1 het hoogste aandeel volwassenen met overgewicht heeft. Binnen Gelderland is dat plek 4 van de 10.

Alle plaatsen vergelijken

Overgewicht bij volwassenen, 2024.

De verschillen binnen Apeldoorn

Tussen de wijken zit bijna tien procentpunt. In Apeldoorn Zuidoost ligt de schatting op 57,7 procent, in Wenum Wiesel en Beemte op 48,2 procent. Dat laatste is het landelijke deel van de gemeente. Voor een stad van deze omvang is dat een gematigd verschil.

Wenum Wiesel Beemte

48,2%

Zuidoost

57,7%

gemiddeld 52,8%

Verdeeld over 12 wijken met minimaal 2.000 inwoners.

Geschat aandeel volwassenen met overgewicht en obesitas per wijk, 2024
WijkOvergewichtInwoners
Beekbergen en omgeving50,6%4.960
Centrum49,4%8.065
Loenen en omgeving52,2%3.330
Noord49,7%13.275
Noordoost53,4%26.235
Oost51,8%19.175
Uddel en omgeving50,1%3.400
Wenum Wiesel Beemte48,2%3.185
West50,5%21.955
Zuid57,1%18.555
Zuidoost57,7%25.285
Zuidwest51,5%15.655

Bewegen en gezondheid in Apeldoorn

In Apeldoorn sport 54,1 procent van de volwassenen elke week, vrijwel gelijk aan het landelijke cijfer van 54,9 procent.

Sport elke week
54,1%
landelijk 54,9%
Haalt de beweegrichtlijn
50,5%
landelijk 48,3%
Noemt de eigen gezondheid goed of zeer goed
73,5%
Heeft moeite met rondkomen
14,3%

Hulp bij afvallen in Apeldoorn

Een afvalkliniek is niet de enige weg. Van dichtbij naar online:

  1. Je huisarts

    Bekijkt je gewicht en gezondheid en kan doorverwijzen.

    Gemiddeld 0,9 kilometer van huis

  2. De gecombineerde leefstijlinterventie

    Twee jaar begeleiding via je huisarts, vergoed uit de basisverzekering.

  3. Een diëtist

    Voedingsadvies bij een praktijk in Apeldoorn of in de buurt.

  4. GGD Noord- en Oost-Gelderland

    Regionaal aanbod voor leefstijl en gewicht.

  5. Het ziekenhuis

    Bij ernstig overgewicht, na een verwijzing.

    Gemiddeld 4,4 kilometer van huis

  6. Online medische begeleiding

    Een arts en een coach op afstand.

    Zo werkt Lean Clinic

Afstanden over de weg volgens het CBS, gemiddeld over alle inwoners.

Veelgestelde vragen over Apeldoorn

Over deze cijfers

Bron: Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012/2016/2020/2022/2024, GGD'en, CBS en RIVM (bewerking op basis van SMAP-methodiek, RIVM). Dit zijn modelschattingen, geen metingen. Ze laten verschillen tussen gebieden zien.

Wijken onder 2.000 inwoners of zonder schatting tellen niet mee. Opgehaald op 3 augustus 2026, gepubliceerd onder CC BY 4.0. De ruwe cijfers staan bij het RIVM.