Gelderland

Afvallen in Ede

Ede zit met naar schatting 50,3 procent volwassenen met overgewicht net onder het landelijk gemiddelde, en dat cijfer beweegt sinds 2012 nauwelijks. In aantallen zijn dat ongeveer 49.000 mensen. Van de inwoners noemt 75,3 procent de eigen gezondheid goed tot zeer goed en zegt 12,4 procent moeite te hebben met rondkomen.

Beweeg over een wijk voor het cijfer

43,2%55,6%
Geschat aandeel volwassenen met overgewicht per wijk in Ede, 2024. Wijken zonder schatting, zoals bedrijventerreinen, blijven ongekleurd.

Overgewicht in Ede in cijfers

Schattingen voor volwassenen uit de Gezondheidsmonitor van GGD’en, CBS en RIVM.

Volwassenen met overgewicht

50,3%

1,3 procentpunt onder landelijklandelijk 51,6%

Waarvan obesitas
15,5%
landelijk 16,7%
Mensen met overgewicht
49.000
van ongeveer 97.000 volwassenen
Verandering sinds 2012
+1,0
procentpunt, in 2012 was het 49,3%

Van 2012 tot 2024

2024Ede50,3%Nederland51,6%
49,3%50,3%20122016202020222024
De Gezondheidsmonitor loopt eens per vier jaar, met een extra meting in 2022.

Vergeleken met de gemeenten in de buurt

Plek54van de 75

Van de 75 plaatsen in dit overzicht staat Ede op plek 54, waarbij plek 1 het hoogste aandeel volwassenen met overgewicht heeft. Binnen Gelderland is dat plek 7 van de 10.

Alle plaatsen vergelijken

Overgewicht bij volwassenen, 2024.

De verschillen binnen Ede

Tussen de wijken zit ruim twaalf procentpunt. In Maandereng ligt de schatting op 55,6 procent, in de Veluwse Poort op 43,2 procent. De Veluwse Poort is een nieuw stationsgebied met recente woningbouw, Maandereng dateert uit de jaren zestig en zeventig.

Veluwse Poort

43,2%

Maandereng

55,6%

gemiddeld 50,3%

Verdeeld over 15 wijken met minimaal 2.000 inwoners.

Geschat aandeel volwassenen met overgewicht en obesitas per wijk, 2024
WijkOvergewichtInwoners
Bennekom46,2%15.215
Buitengebied Ede-Stad46,1%2.395
Ede-Oost47,3%10.210
Ede-Veldhuizen55,2%14.570
Ede-West52,5%15.635
Ede-Zuid48,6%13.190
Ederveen48,8%3.785
Harskamp50,8%4.010
Kernhem50,1%7.070
Lunteren48,7%13.830

Bewegen en gezondheid in Ede

In Ede sport 53,4 procent van de volwassenen elke week, vrijwel gelijk aan het landelijke cijfer van 54,9 procent.

Sport elke week
53,4%
landelijk 54,9%
Haalt de beweegrichtlijn
49,6%
landelijk 48,3%
Noemt de eigen gezondheid goed of zeer goed
75,3%
Heeft moeite met rondkomen
12,4%

Hulp bij afvallen in Ede

Een afvalkliniek is niet de enige weg. Van dichtbij naar online:

  1. Je huisarts

    Bekijkt je gewicht en gezondheid en kan doorverwijzen.

    Gemiddeld 1,2 kilometer van huis

  2. De gecombineerde leefstijlinterventie

    Twee jaar begeleiding via je huisarts, vergoed uit de basisverzekering.

  3. Een diëtist

    Voedingsadvies bij een praktijk in Ede of in de buurt.

  4. Veiligheids- en Gezondheidsregio Gelderland-Midden

    Regionaal aanbod voor leefstijl en gewicht.

  5. Het ziekenhuis

    Bij ernstig overgewicht, na een verwijzing.

    Gemiddeld 4,3 kilometer van huis

  6. Online medische begeleiding

    Een arts en een coach op afstand.

    Zo werkt Lean Clinic

Afstanden over de weg volgens het CBS, gemiddeld over alle inwoners.

Veelgestelde vragen over Ede

Over deze cijfers

Bron: Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012/2016/2020/2022/2024, GGD'en, CBS en RIVM (bewerking op basis van SMAP-methodiek, RIVM). Dit zijn modelschattingen, geen metingen. Ze laten verschillen tussen gebieden zien.

Wijken onder 2.000 inwoners of zonder schatting tellen niet mee. Opgehaald op 3 augustus 2026, gepubliceerd onder CC BY 4.0. De ruwe cijfers staan bij het RIVM.