Gelderland

Afvallen in Harderwijk

In Harderwijk heeft naar schatting 52,2 procent van de volwassenen overgewicht, ongeveer 21.000 mensen. Dat ligt vlak boven het landelijk gemiddelde, en sinds 2012 kwam er 2,4 procentpunt bij. Van de inwoners noemt 73,8 procent de eigen gezondheid goed tot zeer goed en zegt 14,8 procent moeite te hebben met rondkomen.

Beweeg over een wijk voor het cijfer

46,0%56,8%
Geschat aandeel volwassenen met overgewicht per wijk in Harderwijk, 2024. Wijken zonder schatting, zoals bedrijventerreinen, blijven ongekleurd.

Overgewicht in Harderwijk in cijfers

Schattingen voor volwassenen uit de Gezondheidsmonitor van GGD’en, CBS en RIVM.

Volwassenen met overgewicht

52,2%

0,6 procentpunt boven landelijklandelijk 51,6%

Waarvan obesitas
16,9%
landelijk 16,7%
Mensen met overgewicht
21.000
van ongeveer 39.000 volwassenen
Verandering sinds 2012
+2,4
procentpunt, in 2012 was het 49,8%

Van 2012 tot 2024

2024Harderwijk52,2%Nederland51,6%
49,8%52,2%20122016202020222024
De Gezondheidsmonitor loopt eens per vier jaar, met een extra meting in 2022.

Vergeleken met de gemeenten in de buurt

Plek42van de 75

Van de 75 plaatsen in dit overzicht staat Harderwijk op plek 42, waarbij plek 1 het hoogste aandeel volwassenen met overgewicht heeft. Binnen Gelderland is dat plek 5 van de 10.

Alle plaatsen vergelijken

Overgewicht bij volwassenen, 2024.

De verschillen binnen Harderwijk

Tussen de wijken zit bijna tien procentpunt. In Stadsdennen ligt de schatting op 56,8 procent, in de Binnenstad op 47,3 procent. Stadsdennen is een naoorlogse woonwijk, de binnenstad heeft een jongere en wisselende bevolking.

Binnenstad

47,3%

Stadsdennen

56,8%

gemiddeld 52,2%

Verdeeld over 8 wijken met minimaal 2.000 inwoners.

Geschat aandeel volwassenen met overgewicht en obesitas per wijk, 2024
WijkOvergewichtInwoners
Binnenstad47,3%2.345
Drielanden49,5%10.430
Frankrijk51,8%3.990
Hierden49,3%3.435
Stadsdennen56,8%6.440
Stadsweiden54,5%7.430
Tweelingstad55,5%6.560
Zeebuurt56,2%2.255

Bewegen en gezondheid in Harderwijk

In Harderwijk sport 53,4 procent van de volwassenen elke week, vrijwel gelijk aan het landelijke cijfer van 54,9 procent.

Sport elke week
53,4%
landelijk 54,9%
Haalt de beweegrichtlijn
49,2%
landelijk 48,3%
Noemt de eigen gezondheid goed of zeer goed
73,8%
Heeft moeite met rondkomen
14,8%

Hulp bij afvallen in Harderwijk

Een afvalkliniek is niet de enige weg. Van dichtbij naar online:

  1. Je huisarts

    Bekijkt je gewicht en gezondheid en kan doorverwijzen.

    Gemiddeld 1 kilometer van huis

  2. De gecombineerde leefstijlinterventie

    Twee jaar begeleiding via je huisarts, vergoed uit de basisverzekering.

  3. Een diëtist

    Voedingsadvies bij een praktijk in Harderwijk of in de buurt.

  4. GGD Noord- en Oost-Gelderland

    Regionaal aanbod voor leefstijl en gewicht.

  5. Het ziekenhuis

    Bij ernstig overgewicht, na een verwijzing.

    Gemiddeld 2,5 kilometer van huis

  6. Online medische begeleiding

    Een arts en een coach op afstand.

    Zo werkt Lean Clinic

Afstanden over de weg volgens het CBS, gemiddeld over alle inwoners.

Veelgestelde vragen over Harderwijk

Over deze cijfers

Bron: Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012/2016/2020/2022/2024, GGD'en, CBS en RIVM (bewerking op basis van SMAP-methodiek, RIVM). Dit zijn modelschattingen, geen metingen. Ze laten verschillen tussen gebieden zien.

Wijken onder 2.000 inwoners of zonder schatting tellen niet mee. Opgehaald op 3 augustus 2026, gepubliceerd onder CC BY 4.0. De ruwe cijfers staan bij het RIVM.