Zuid-Holland

Afvallen in Delft

Delft zit met naar schatting 43,8 procent volwassenen met overgewicht bijna acht procentpunt onder het landelijk gemiddelde, en dat cijfer beweegt sinds 2012 nauwelijks. Omgerekend gaat het om ongeveer 39.000 mensen. Van de inwoners sport 60,8 procent wekelijks. Net als in andere studentensteden drukt de jonge bevolking het gemeentecijfer.

Beweeg over een wijk voor het cijfer

32,7%54,7%
Geschat aandeel volwassenen met overgewicht per wijk in Delft, 2024. Wijken zonder schatting, zoals bedrijventerreinen, blijven ongekleurd.

Overgewicht in Delft in cijfers

Schattingen voor volwassenen uit de Gezondheidsmonitor van GGD’en, CBS en RIVM.

Volwassenen met overgewicht

43,8%

7,8 procentpunt onder landelijklandelijk 51,6%

Waarvan obesitas
13,3%
landelijk 16,7%
Mensen met overgewicht
39.000
van ongeveer 90.000 volwassenen
Verandering sinds 2012
Gelijk
procentpunt, in 2012 was het 44,0%

Van 2012 tot 2024

2024Delft43,8%Nederland51,6%
44,0%43,8%20122016202020222024
De Gezondheidsmonitor loopt eens per vier jaar, met een extra meting in 2022.

Vergeleken met de gemeenten in de buurt

Plek69van de 75

Van de 75 plaatsen in dit overzicht staat Delft op plek 69, waarbij plek 1 het hoogste aandeel volwassenen met overgewicht heeft. Binnen Zuid-Holland is dat plek 14 van de 15.

Alle plaatsen vergelijken

Overgewicht bij volwassenen, 2024.

De verschillen binnen Delft

In Tanthof-West ligt de schatting op 54,7 procent, in de Binnenstad op 32,7 procent. Tweeëntwintig procentpunt verschil binnen dezelfde stad. Tanthof is een gezinswijk uit de jaren tachtig, de binnenstad zit vol studenten. Het gemeentecijfer van 43,8 procent geldt dus voor bijna geen enkele wijk letterlijk.

Binnenstad

32,7%

Tanthof-West

54,7%

gemiddeld 43,8%

Verdeeld over 9 wijken met minimaal 2.000 inwoners.

Geschat aandeel volwassenen met overgewicht en obesitas per wijk, 2024
WijkOvergewichtInwoners
Binnenstad32,7%13.935
Buitenhof51,2%14.525
Hof van Delft38,4%13.680
Tanthof-Oost54,0%6.090
Tanthof-West54,7%7.990
Voordijkshoorn46,2%12.775
Voorhof44,7%14.765
Vrijenban46,7%9.825
Wippolder38,2%13.980

Bewegen en gezondheid in Delft

In Delft sporten meer volwassenen elke week dan gemiddeld in Nederland: 60,8 tegen 54,9 procent.

Sport elke week
60,8%
landelijk 54,9%
Haalt de beweegrichtlijn
55,4%
landelijk 48,3%
Noemt de eigen gezondheid goed of zeer goed
73,2%
Heeft moeite met rondkomen
19,4%

Hulp bij afvallen in Delft

Een afvalkliniek is niet de enige weg. Van dichtbij naar online:

  1. Je huisarts

    Bekijkt je gewicht en gezondheid en kan doorverwijzen.

    Gemiddeld 0,6 kilometer van huis

  2. De gecombineerde leefstijlinterventie

    Twee jaar begeleiding via je huisarts, vergoed uit de basisverzekering.

  3. Een diëtist

    Voedingsadvies bij een praktijk in Delft of in de buurt.

  4. GGD Haaglanden

    Regionaal aanbod voor leefstijl en gewicht.

  5. Het ziekenhuis

    Bij ernstig overgewicht, na een verwijzing.

    Gemiddeld 2,4 kilometer van huis

  6. Online medische begeleiding

    Een arts en een coach op afstand.

    Zo werkt Lean Clinic

Afstanden over de weg volgens het CBS, gemiddeld over alle inwoners.

Veelgestelde vragen over Delft

Over deze cijfers

Bron: Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012/2016/2020/2022/2024, GGD'en, CBS en RIVM (bewerking op basis van SMAP-methodiek, RIVM). Dit zijn modelschattingen, geen metingen. Ze laten verschillen tussen gebieden zien.

Wijken onder 2.000 inwoners of zonder schatting tellen niet mee. Opgehaald op 3 augustus 2026, gepubliceerd onder CC BY 4.0. De ruwe cijfers staan bij het RIVM.