Noord-Brabant

Afvallen in Tilburg

Tilburg zit met naar schatting 51,8 procent volwassenen met overgewicht vrijwel op het landelijk gemiddelde, en dat cijfer beweegt sinds 2012 nauwelijks. In absolute aantallen gaat het om ongeveer 97.000 mensen, meer dan het inwoneraantal van Assen en Emmen samen. De spreiding zegt hier meer dan het gemiddelde: tussen de wijken zit bijna drieëntwintig procentpunt.

Beweeg over een wijk voor het cijfer

34,8%66,6%
Geschat aandeel volwassenen met overgewicht per wijk in Tilburg, 2024. Wijken zonder schatting, zoals bedrijventerreinen, blijven ongekleurd.

Overgewicht in Tilburg in cijfers

Schattingen voor volwassenen uit de Gezondheidsmonitor van GGD’en, CBS en RIVM.

Volwassenen met overgewicht

51,8%

Gelijk aan landelijklandelijk 51,6%

Waarvan obesitas
17,7%
landelijk 16,7%
Mensen met overgewicht
97.000
van ongeveer 187.000 volwassenen
Verandering sinds 2012
+1,7
procentpunt, in 2012 was het 50,1%

Van 2012 tot 2024

2024Tilburg51,8%Nederland51,6%
50,1%51,8%20122016202020222024
De Gezondheidsmonitor loopt eens per vier jaar, met een extra meting in 2022.

Vergeleken met de gemeenten in de buurt

Plek45van de 75

Van de 75 plaatsen in dit overzicht staat Tilburg op plek 45, waarbij plek 1 het hoogste aandeel volwassenen met overgewicht heeft. Binnen Noord-Brabant is dat plek 6 van de 9.

Alle plaatsen vergelijken

Overgewicht bij volwassenen, 2024.

De verschillen binnen Tilburg

In Wandelbos Noord ligt de schatting op 62,9 procent, in Sint Anna op 40 procent. Dat is het grootste verschil van de Brabantse steden in dit overzicht. In Tilburg zegt 18,6 procent van de volwassenen moeite te hebben met rondkomen, en die kaart valt grotendeels samen met de wijken waar de schatting het hoogst uitkomt.

Sint Anna

40,0%

Wandelbos Noord

62,9%

gemiddeld 51,8%

Verdeeld over 40 wijken met minimaal 2.000 inwoners.

Geschat aandeel volwassenen met overgewicht en obesitas per wijk, 2024
WijkOvergewichtInwoners
Armhoef44,6%2.335
Berkel-Enschot50,6%14.480
Binnenstad40,2%8.065
Bouwmeester50,2%4.320
Broekhoven51,6%4.445
Campenhoef57,1%2.650
Dalem Noord55,0%3.865
Dalem Zuid55,5%4.215
De Blaak49,1%5.845
De Hasselt53,6%7.030

Bewegen en gezondheid in Tilburg

In Tilburg sport 55,7 procent van de volwassenen elke week, ongeveer evenveel als landelijk. Toch heeft 51,8 procent overgewicht. Veel sporten en veel overgewicht komen hier dus naast elkaar voor.

Sport elke week
55,7%
landelijk 54,9%
Haalt de beweegrichtlijn
47,1%
landelijk 48,3%
Noemt de eigen gezondheid goed of zeer goed
70,8%
Heeft moeite met rondkomen
18,6%

Hulp bij afvallen in Tilburg

Een afvalkliniek is niet de enige weg. Van dichtbij naar online:

  1. Je huisarts

    Bekijkt je gewicht en gezondheid en kan doorverwijzen.

    Gemiddeld 0,8 kilometer van huis

  2. De gecombineerde leefstijlinterventie

    Twee jaar begeleiding via je huisarts, vergoed uit de basisverzekering.

  3. Een diëtist

    Voedingsadvies bij een praktijk in Tilburg of in de buurt.

  4. GGD Hart voor Brabant

    Regionaal aanbod voor leefstijl en gewicht.

  5. Het ziekenhuis

    Bij ernstig overgewicht, na een verwijzing.

    Gemiddeld 4,5 kilometer van huis

  6. Online medische begeleiding

    Een arts en een coach op afstand.

    Zo werkt Lean Clinic

Afstanden over de weg volgens het CBS, gemiddeld over alle inwoners.

Veelgestelde vragen over Tilburg

Over deze cijfers

Bron: Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012/2016/2020/2022/2024, GGD'en, CBS en RIVM (bewerking op basis van SMAP-methodiek, RIVM). Dit zijn modelschattingen, geen metingen. Ze laten verschillen tussen gebieden zien.

Wijken onder 2.000 inwoners of zonder schatting tellen niet mee. Opgehaald op 3 augustus 2026, gepubliceerd onder CC BY 4.0. De ruwe cijfers staan bij het RIVM.