Zuid-Holland

Afvallen in Dordrecht

Dordrecht hoort bij de steden met de hoogste schattingen: 56,3 procent van de volwassenen heeft overgewicht, bijna vijf procentpunt boven het landelijk gemiddelde. Dat zijn ongeveer 56.000 mensen. Sinds 2012 liep het op van 53,2 procent. Van de inwoners haalt 42,9 procent de beweegrichtlijn en noemt 69,1 procent de eigen gezondheid goed tot zeer goed.

Beweeg over een wijk voor het cijfer

49,1%61,8%
Geschat aandeel volwassenen met overgewicht per wijk in Dordrecht, 2024. Wijken zonder schatting, zoals bedrijventerreinen, blijven ongekleurd.

Overgewicht in Dordrecht in cijfers

Schattingen voor volwassenen uit de Gezondheidsmonitor van GGD’en, CBS en RIVM.

Volwassenen met overgewicht

56,3%

4,7 procentpunt boven landelijklandelijk 51,6%

Waarvan obesitas
19,6%
landelijk 16,7%
Mensen met overgewicht
56.000
van ongeveer 99.000 volwassenen
Verandering sinds 2012
+3,1
procentpunt, in 2012 was het 53,2%

Van 2012 tot 2024

2024Dordrecht56,3%Nederland51,6%
53,2%56,3%20122016202020222024
De Gezondheidsmonitor loopt eens per vier jaar, met een extra meting in 2022.

Vergeleken met de gemeenten in de buurt

Plek13van de 75

Van de 75 plaatsen in dit overzicht staat Dordrecht op plek 13, waarbij plek 1 het hoogste aandeel volwassenen met overgewicht heeft. Binnen Zuid-Holland is dat plek 3 van de 15.

Alle plaatsen vergelijken

Overgewicht bij volwassenen, 2024.

De verschillen binnen Dordrecht

Tussen de wijken zit bijna dertien procentpunt. In de Staart ligt de schatting op 61,8 procent, in de Binnenstad op 49,1 procent. De Staart is een wijk aan de rand van het eiland, met industrie in de buurt en veel naoorlogse woningbouw.

Binnenstad

49,1%

Staart

61,8%

gemiddeld 56,3%

Verdeeld over 11 wijken met minimaal 2.000 inwoners.

Geschat aandeel volwassenen met overgewicht en obesitas per wijk, 2024
WijkOvergewichtInwoners
Binnenstad49,1%10.390
Crabbehof/Zuidhoven60,8%8.550
Dubbeldam50,3%12.925
Het Reeland53,7%11.610
Nieuw-krispijn59,7%4.915
Noordflank54,4%8.195
Oud Krispijn58,6%11.005
Staart61,8%5.240
Stadspolders57,3%18.340
Sterrenburg58,7%23.070
Wielwijk60,9%6.560

Bewegen en gezondheid in Dordrecht

In Dordrecht sporten minder volwassenen elke week dan gemiddeld in Nederland: 49,1 tegen 54,9 procent.

Sport elke week
49,1%
landelijk 54,9%
Haalt de beweegrichtlijn
42,9%
landelijk 48,3%
Noemt de eigen gezondheid goed of zeer goed
69,1%
Heeft moeite met rondkomen
17,6%

Hulp bij afvallen in Dordrecht

Een afvalkliniek is niet de enige weg. Van dichtbij naar online:

  1. Je huisarts

    Bekijkt je gewicht en gezondheid en kan doorverwijzen.

    Gemiddeld 0,9 kilometer van huis

  2. De gecombineerde leefstijlinterventie

    Twee jaar begeleiding via je huisarts, vergoed uit de basisverzekering.

  3. Een diëtist

    Voedingsadvies bij een praktijk in Dordrecht of in de buurt.

  4. Dienst Gezondheid & Jeugd ZHZ

    Regionaal aanbod voor leefstijl en gewicht.

  5. Het ziekenhuis

    Bij ernstig overgewicht, na een verwijzing.

    Gemiddeld 2,9 kilometer van huis

  6. Online medische begeleiding

    Een arts en een coach op afstand.

    Zo werkt Lean Clinic

Afstanden over de weg volgens het CBS, gemiddeld over alle inwoners.

Veelgestelde vragen over Dordrecht

Over deze cijfers

Bron: Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012/2016/2020/2022/2024, GGD'en, CBS en RIVM (bewerking op basis van SMAP-methodiek, RIVM). Dit zijn modelschattingen, geen metingen. Ze laten verschillen tussen gebieden zien.

Wijken onder 2.000 inwoners of zonder schatting tellen niet mee. Opgehaald op 3 augustus 2026, gepubliceerd onder CC BY 4.0. De ruwe cijfers staan bij het RIVM.