Noord-Brabant

Afvallen in Breda

Breda zit met naar schatting 49,5 procent volwassenen met overgewicht twee procentpunt onder het landelijk gemiddelde, en dat cijfer beweegt sinds 2012 nauwelijks. In absolute aantallen gaat het om ongeveer 76.000 mensen. Van de inwoners sport 58,6 procent wekelijks, ruim boven het landelijk beeld, en noemt 73,2 procent de eigen gezondheid goed tot zeer goed. Het stadsgemiddelde verhult wel een fors verschil tussen de wijken.

Beweeg over een wijk voor het cijfer

40,0%56,7%
Geschat aandeel volwassenen met overgewicht per wijk in Breda, 2024. Wijken zonder schatting, zoals bedrijventerreinen, blijven ongekleurd.

Overgewicht in Breda in cijfers

Schattingen voor volwassenen uit de Gezondheidsmonitor van GGD’en, CBS en RIVM.

Volwassenen met overgewicht

49,5%

2,1 procentpunt onder landelijklandelijk 51,6%

Waarvan obesitas
15,3%
landelijk 16,7%
Mensen met overgewicht
76.000
van ongeveer 153.000 volwassenen
Verandering sinds 2012
+1,0
procentpunt, in 2012 was het 48,5%

Van 2012 tot 2024

2024Breda49,5%Nederland51,6%
48,5%49,5%20122016202020222024
De Gezondheidsmonitor loopt eens per vier jaar, met een extra meting in 2022.

Vergeleken met de gemeenten in de buurt

Plek59van de 75

Van de 75 plaatsen in dit overzicht staat Breda op plek 59, waarbij plek 1 het hoogste aandeel volwassenen met overgewicht heeft. Binnen Noord-Brabant is dat plek 8 van de 9.

Alle plaatsen vergelijken

Overgewicht bij volwassenen, 2024.

De verschillen binnen Breda

In Breda noord-west ligt de schatting op 56,7 procent, in Breda centrum op 40 procent. Bijna zeventien procentpunt verschil binnen dezelfde stad. Het noordwesten bestaat uit naoorlogse woonwijken, het centrum is jonger en welvarender. Het stadsgemiddelde geldt daarmee voor weinig wijken letterlijk.

Breda centrum

40,0%

Breda noord-west

56,7%

gemiddeld 49,5%

Verdeeld over 11 wijken met minimaal 2.000 inwoners.

Geschat aandeel volwassenen met overgewicht en obesitas per wijk, 2024
WijkOvergewichtInwoners
Bavel48,5%8.430
Breda centrum40,0%16.440
Breda noord55,0%26.120
Breda noord-west56,7%25.200
Breda oost46,3%24.545
Breda west50,6%33.175
Breda zuid43,6%8.345
Breda zuid-oost47,3%19.395
Prinsenbeek49,2%12.335
Teteringen48,6%9.140
Ulvenhout47,9%4.950

Bewegen en gezondheid in Breda

In Breda sporten meer volwassenen elke week dan gemiddeld in Nederland: 58,6 tegen 54,9 procent.

Sport elke week
58,6%
landelijk 54,9%
Haalt de beweegrichtlijn
47,3%
landelijk 48,3%
Noemt de eigen gezondheid goed of zeer goed
73,2%
Heeft moeite met rondkomen
15,7%

Hulp bij afvallen in Breda

Een afvalkliniek is niet de enige weg. Van dichtbij naar online:

  1. Je huisarts

    Bekijkt je gewicht en gezondheid en kan doorverwijzen.

    Gemiddeld 0,8 kilometer van huis

  2. De gecombineerde leefstijlinterventie

    Twee jaar begeleiding via je huisarts, vergoed uit de basisverzekering.

  3. Een diëtist

    Voedingsadvies bij een praktijk in Breda of in de buurt.

  4. GGD West-Brabant

    Regionaal aanbod voor leefstijl en gewicht.

  5. Het ziekenhuis

    Bij ernstig overgewicht, na een verwijzing.

    Gemiddeld 4 kilometer van huis

  6. Online medische begeleiding

    Een arts en een coach op afstand.

    Zo werkt Lean Clinic

Afstanden over de weg volgens het CBS, gemiddeld over alle inwoners.

Veelgestelde vragen over Breda

Over deze cijfers

Bron: Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012/2016/2020/2022/2024, GGD'en, CBS en RIVM (bewerking op basis van SMAP-methodiek, RIVM). Dit zijn modelschattingen, geen metingen. Ze laten verschillen tussen gebieden zien.

Wijken onder 2.000 inwoners of zonder schatting tellen niet mee. Opgehaald op 3 augustus 2026, gepubliceerd onder CC BY 4.0. De ruwe cijfers staan bij het RIVM.