Noord-Brabant

Afvallen in Eindhoven

Eindhoven zit met naar schatting 47,5 procent volwassenen met overgewicht vier procentpunt onder het landelijk gemiddelde, en dat cijfer ligt sinds 2012 stil. Achter dat percentage zitten ongeveer 96.000 mensen. Van de Eindhovenaren sport 57,8 procent wekelijks en haalt 51,2 procent de beweegrichtlijn, allebei boven het landelijk beeld.

Beweeg over een wijk voor het cijfer

32,7%54,8%
Geschat aandeel volwassenen met overgewicht per wijk in Eindhoven, 2024. Wijken zonder schatting, zoals bedrijventerreinen, blijven ongekleurd.

Overgewicht in Eindhoven in cijfers

Schattingen voor volwassenen uit de Gezondheidsmonitor van GGD’en, CBS en RIVM.

Volwassenen met overgewicht

47,5%

4,1 procentpunt onder landelijklandelijk 51,6%

Waarvan obesitas
15,0%
landelijk 16,7%
Mensen met overgewicht
96.000
van ongeveer 202.000 volwassenen
Verandering sinds 2012
Gelijk
procentpunt, in 2012 was het 47,8%

Van 2012 tot 2024

2024Eindhoven47,5%Nederland51,6%
47,8%47,5%20122016202020222024
De Gezondheidsmonitor loopt eens per vier jaar, met een extra meting in 2022.

Vergeleken met de gemeenten in de buurt

Plek63van de 75

Van de 75 plaatsen in dit overzicht staat Eindhoven op plek 63, waarbij plek 1 het hoogste aandeel volwassenen met overgewicht heeft. Binnen Noord-Brabant is dat plek 9 van de 9.

Alle plaatsen vergelijken

Overgewicht bij volwassenen, 2024.

De verschillen binnen Eindhoven

Het gemiddelde verhult een groot verschil tussen de wijken: van 54,8 procent in Dommelbeemd tot 32,7 procent in het Centrum, ruim tweeëntwintig procentpunt uit elkaar. In de gemeente zegt 18 procent van de volwassenen moeite te hebben met rondkomen, en dat patroon wijst dezelfde kant op.

Centrum

32,7%

Dommelbeemd

54,8%

gemiddeld 47,5%

Verdeeld over 20 wijken met minimaal 2.000 inwoners.

Geschat aandeel volwassenen met overgewicht en obesitas per wijk, 2024
WijkOvergewichtInwoners
Aanschot51,4%20.500
Achtse Molen52,3%15.835
Begijnenbroek51,2%12.000
Centrum32,7%10.230
De Laak42,2%5.740
Dommelbeemd54,8%13.475
Doornakkers51,1%8.565
Erp46,9%18.655
Gestelse Ontginning52,8%8.200
Halve Maan51,2%11.100

Bewegen en gezondheid in Eindhoven

In Eindhoven sport 57,8 procent van de volwassenen elke week, vrijwel gelijk aan het landelijke cijfer van 54,9 procent.

Sport elke week
57,8%
landelijk 54,9%
Haalt de beweegrichtlijn
51,2%
landelijk 48,3%
Noemt de eigen gezondheid goed of zeer goed
71,9%
Heeft moeite met rondkomen
18,0%

Hulp bij afvallen in Eindhoven

Een afvalkliniek is niet de enige weg. Van dichtbij naar online:

  1. Je huisarts

    Bekijkt je gewicht en gezondheid en kan doorverwijzen.

    Gemiddeld 0,8 kilometer van huis

  2. De gecombineerde leefstijlinterventie

    Twee jaar begeleiding via je huisarts, vergoed uit de basisverzekering.

  3. Een diëtist

    Voedingsadvies bij een praktijk in Eindhoven of in de buurt.

  4. GGD Brabant-Zuidoost

    Regionaal aanbod voor leefstijl en gewicht.

  5. Het ziekenhuis

    Bij ernstig overgewicht, na een verwijzing.

    Gemiddeld 2,7 kilometer van huis

  6. Online medische begeleiding

    Een arts en een coach op afstand.

    Zo werkt Lean Clinic

Afstanden over de weg volgens het CBS, gemiddeld over alle inwoners.

Veelgestelde vragen over Eindhoven

Over deze cijfers

Bron: Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012/2016/2020/2022/2024, GGD'en, CBS en RIVM (bewerking op basis van SMAP-methodiek, RIVM). Dit zijn modelschattingen, geen metingen. Ze laten verschillen tussen gebieden zien.

Wijken onder 2.000 inwoners of zonder schatting tellen niet mee. Opgehaald op 3 augustus 2026, gepubliceerd onder CC BY 4.0. De ruwe cijfers staan bij het RIVM.