Zuid-Holland

Afvallen in Schiedam

Schiedam hoort bij de steden met de hoogste schattingen: 57 procent van de volwassenen heeft overgewicht, ruim vijf procentpunt boven het landelijk gemiddelde. Omgerekend gaat het om ongeveer 38.000 mensen. Bij 20,2 procent gaat het om obesitas. Van de inwoners zegt 21,1 procent moeite te hebben met rondkomen en noemt 67,9 procent de eigen gezondheid goed tot zeer goed.

Beweeg over een wijk voor het cijfer

48,0%63,4%
Geschat aandeel volwassenen met overgewicht per wijk in Schiedam, 2024. Wijken zonder schatting, zoals bedrijventerreinen, blijven ongekleurd.

Overgewicht in Schiedam in cijfers

Schattingen voor volwassenen uit de Gezondheidsmonitor van GGD’en, CBS en RIVM.

Volwassenen met overgewicht

57,0%

5,4 procentpunt boven landelijklandelijk 51,6%

Waarvan obesitas
20,2%
landelijk 16,7%
Mensen met overgewicht
38.000
van ongeveer 66.000 volwassenen
Verandering sinds 2012
+3,1
procentpunt, in 2012 was het 53,9%

Van 2012 tot 2024

2024Schiedam57,0%Nederland51,6%
53,9%57,0%20122016202020222024
De Gezondheidsmonitor loopt eens per vier jaar, met een extra meting in 2022.

Vergeleken met de gemeenten in de buurt

Plek10van de 75

Van de 75 plaatsen in dit overzicht staat Schiedam op plek 10, waarbij plek 1 het hoogste aandeel volwassenen met overgewicht heeft. Binnen Zuid-Holland is dat plek 2 van de 15.

Alle plaatsen vergelijken

Overgewicht bij volwassenen, 2024.

De verschillen binnen Schiedam

Tussen de wijken zit ruim dertien procentpunt. In Groenoord ligt de schatting op 63,4 procent, in het Centrum op 50 procent. Groenoord is een naoorlogse hoogbouwwijk. In heel Nederland komen die wijken hoger uit dan het stadsgemiddelde, en Schiedam is daar geen uitzondering op.

Centrum

50,0%

Groenoord

63,4%

gemiddeld 57,0%

Verdeeld over 9 wijken met minimaal 2.000 inwoners.

Geschat aandeel volwassenen met overgewicht en obesitas per wijk, 2024
WijkOvergewichtInwoners
Centrum50,0%5.300
Groenoord63,4%9.655
Kethel53,3%5.530
Nieuwland61,2%14.760
Oost55,1%11.490
Spaland en Sveaparken54,4%7.880
West53,3%13.110
Woudhoek58,8%7.320
Zuid60,0%6.325

Bewegen en gezondheid in Schiedam

In Schiedam sporten minder volwassenen elke week dan gemiddeld in Nederland: 48,5 tegen 54,9 procent.

Sport elke week
48,5%
landelijk 54,9%
Haalt de beweegrichtlijn
43,1%
landelijk 48,3%
Noemt de eigen gezondheid goed of zeer goed
67,9%
Heeft moeite met rondkomen
21,1%

Hulp bij afvallen in Schiedam

Een afvalkliniek is niet de enige weg. Van dichtbij naar online:

  1. Je huisarts

    Bekijkt je gewicht en gezondheid en kan doorverwijzen.

    Gemiddeld 0,8 kilometer van huis

  2. De gecombineerde leefstijlinterventie

    Twee jaar begeleiding via je huisarts, vergoed uit de basisverzekering.

  3. Een diëtist

    Voedingsadvies bij een praktijk in Schiedam of in de buurt.

  4. GGD Rotterdam-Rijnmond

    Regionaal aanbod voor leefstijl en gewicht.

  5. Het ziekenhuis

    Bij ernstig overgewicht, na een verwijzing.

    Gemiddeld 2,5 kilometer van huis

  6. Online medische begeleiding

    Een arts en een coach op afstand.

    Zo werkt Lean Clinic

Afstanden over de weg volgens het CBS, gemiddeld over alle inwoners.

Veelgestelde vragen over Schiedam

Over deze cijfers

Bron: Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012/2016/2020/2022/2024, GGD'en, CBS en RIVM (bewerking op basis van SMAP-methodiek, RIVM). Dit zijn modelschattingen, geen metingen. Ze laten verschillen tussen gebieden zien.

Wijken onder 2.000 inwoners of zonder schatting tellen niet mee. Opgehaald op 3 augustus 2026, gepubliceerd onder CC BY 4.0. De ruwe cijfers staan bij het RIVM.