Zuid-Holland

Afvallen in Rotterdam

Met naar schatting 287.000 volwassenen met overgewicht heeft Rotterdam het grootste aantal van alle steden in dit overzicht, ook al ligt het percentage van 53 procent maar iets boven het landelijk gemiddelde. Sinds 2012 is het opgelopen van 50,9 naar 53 procent. Bij 19 procent van de Rotterdammers gaat het om obesitas.

Beweeg over een wijk voor het cijfer

40,0%63,6%
Geschat aandeel volwassenen met overgewicht per wijk in Rotterdam, 2024. Wijken zonder schatting, zoals bedrijventerreinen, blijven ongekleurd.

Overgewicht in Rotterdam in cijfers

Schattingen voor volwassenen uit de Gezondheidsmonitor van GGD’en, CBS en RIVM.

Volwassenen met overgewicht

53,0%

1,4 procentpunt boven landelijklandelijk 51,6%

Waarvan obesitas
19,0%
landelijk 16,7%
Mensen met overgewicht
287.000
van ongeveer 542.000 volwassenen
Verandering sinds 2012
+2,1
procentpunt, in 2012 was het 50,9%

Van 2012 tot 2024

2024Rotterdam53,0%Nederland51,6%
50,9%53,0%20122016202020222024
De Gezondheidsmonitor loopt eens per vier jaar, met een extra meting in 2022.

Vergeleken met de gemeenten in de buurt

Plek33van de 75

Van de 75 plaatsen in dit overzicht staat Rotterdam op plek 33, waarbij plek 1 het hoogste aandeel volwassenen met overgewicht heeft. Binnen Zuid-Holland is dat plek 7 van de 15.

Alle plaatsen vergelijken

Overgewicht bij volwassenen, 2024.

De verschillen binnen Rotterdam

De verschillen binnen de stad zijn groot: van 63,6 procent in IJsselmonde tot 40 procent in Rotterdam Centrum. In de gemeente zegt 24,2 procent van de volwassenen moeite te hebben met rondkomen, het hoogste percentage van deze tien steden, en dat is in dezelfde gebieden geconcentreerd.

Rotterdam Centrum

40,0%

IJsselmonde

63,6%

gemiddeld 53,0%

Verdeeld over 15 wijken met minimaal 2.000 inwoners.

Geschat aandeel volwassenen met overgewicht en obesitas per wijk, 2024
WijkOvergewichtInwoners
Charlois58,2%70.525
Delfshaven49,6%77.250
Feijenoord56,9%79.440
Hillegersberg-Schiebroek46,8%44.855
Hoek van Holland55,7%10.565
Hoogvliet62,8%36.180
IJsselmonde63,6%62.670
Kralingen-Crooswijk44,1%56.010
Nieuw Mathenesse43,4%2.410
Noord43,0%52.795

Bewegen en gezondheid in Rotterdam

In Rotterdam sporten minder volwassenen elke week dan gemiddeld in Nederland: 51,3 tegen 54,9 procent.

Sport elke week
51,3%
landelijk 54,9%
Haalt de beweegrichtlijn
45,3%
landelijk 48,3%
Noemt de eigen gezondheid goed of zeer goed
67,0%
Heeft moeite met rondkomen
24,2%

Hulp bij afvallen in Rotterdam

Een afvalkliniek is niet de enige weg. Van dichtbij naar online:

  1. Je huisarts

    Bekijkt je gewicht en gezondheid en kan doorverwijzen.

    Gemiddeld 0,7 kilometer van huis

  2. De gecombineerde leefstijlinterventie

    Twee jaar begeleiding via je huisarts, vergoed uit de basisverzekering.

  3. Een diëtist

    Voedingsadvies bij een praktijk in Rotterdam of in de buurt.

  4. GGD Rotterdam-Rijnmond

    Regionaal aanbod voor leefstijl en gewicht.

  5. Het ziekenhuis

    Bij ernstig overgewicht, na een verwijzing.

    Gemiddeld 2,5 kilometer van huis

  6. Online medische begeleiding

    Een arts en een coach op afstand.

    Zo werkt Lean Clinic

Afstanden over de weg volgens het CBS, gemiddeld over alle inwoners.

Veelgestelde vragen over Rotterdam

Over deze cijfers

Bron: Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012/2016/2020/2022/2024, GGD'en, CBS en RIVM (bewerking op basis van SMAP-methodiek, RIVM). Dit zijn modelschattingen, geen metingen. Ze laten verschillen tussen gebieden zien.

Wijken onder 2.000 inwoners of zonder schatting tellen niet mee. Opgehaald op 3 augustus 2026, gepubliceerd onder CC BY 4.0. De ruwe cijfers staan bij het RIVM.