Overijssel

Afvallen in Enschede

Enschede zit met naar schatting 53,1 procent volwassenen met overgewicht anderhalf procentpunt boven het landelijk gemiddelde. Opgeteld ongeveer 70.000 mensen. Bij 19,3 procent gaat het om obesitas, duidelijk boven het landelijk beeld. Tegelijk sport 56,1 procent wekelijks: sporten en gewicht lopen hier zichtbaar niet gelijk op.

Beweeg over een wijk voor het cijfer

45,8%61,6%
Geschat aandeel volwassenen met overgewicht per wijk in Enschede, 2024. Wijken zonder schatting, zoals bedrijventerreinen, blijven ongekleurd.

Overgewicht in Enschede in cijfers

Schattingen voor volwassenen uit de Gezondheidsmonitor van GGD’en, CBS en RIVM.

Volwassenen met overgewicht

53,1%

1,5 procentpunt boven landelijklandelijk 51,6%

Waarvan obesitas
19,3%
landelijk 16,7%
Mensen met overgewicht
70.000
van ongeveer 132.000 volwassenen
Verandering sinds 2012
+1,5
procentpunt, in 2012 was het 51,6%

Van 2012 tot 2024

2024Enschede53,1%Nederland51,6%
51,6%53,1%20122016202020222024
De Gezondheidsmonitor loopt eens per vier jaar, met een extra meting in 2022.

Vergeleken met de gemeenten in de buurt

Plek32van de 75

Van de 75 plaatsen in dit overzicht staat Enschede op plek 32, waarbij plek 1 het hoogste aandeel volwassenen met overgewicht heeft. Binnen Overijssel is dat plek 2 van de 4.

Alle plaatsen vergelijken

Overgewicht bij volwassenen, 2024.

De verschillen binnen Enschede

In Glanerbrug en omgeving ligt de schatting op 61,6 procent, in het Binnensingelgebied op 45,8 procent. Bijna zestien procentpunt verschil binnen dezelfde stad. Glanerbrug ligt tegen de Duitse grens aan, het binnensingelgebied is het jonge en studentenrijke hart van Enschede.

Binnensingelgebied

45,8%

Glanerbrug en omgeving

61,6%

gemiddeld 53,1%

Verdeeld over 9 wijken met minimaal 2.000 inwoners.

Geschat aandeel volwassenen met overgewicht en obesitas per wijk, 2024
WijkOvergewichtInwoners
Binnensingelgebied45,8%28.505
Boswinkel - Stadsveld54,9%21.525
Enschede-Noord46,6%20.490
Enschede-Zuid58,7%33.685
Glanerbrug en omgeving61,6%16.660
Hogeland - Velve54,7%12.505
Landelijk gebied en kernen51,7%10.320
Ribbelt - Stokhorst53,7%8.715
Twekkelerveld - T.H.T.52,0%9.035

Bewegen en gezondheid in Enschede

In Enschede sport 56,1 procent van de volwassenen elke week, ongeveer evenveel als landelijk. Toch heeft 53,1 procent overgewicht. Veel sporten en veel overgewicht komen hier dus naast elkaar voor.

Sport elke week
56,1%
landelijk 54,9%
Haalt de beweegrichtlijn
53,9%
landelijk 48,3%
Noemt de eigen gezondheid goed of zeer goed
71,9%
Heeft moeite met rondkomen
17,6%

Hulp bij afvallen in Enschede

Een afvalkliniek is niet de enige weg. Van dichtbij naar online:

  1. Je huisarts

    Bekijkt je gewicht en gezondheid en kan doorverwijzen.

    Gemiddeld 0,9 kilometer van huis

  2. De gecombineerde leefstijlinterventie

    Twee jaar begeleiding via je huisarts, vergoed uit de basisverzekering.

  3. Een diëtist

    Voedingsadvies bij een praktijk in Enschede of in de buurt.

  4. GGD Twente

    Regionaal aanbod voor leefstijl en gewicht.

  5. Het ziekenhuis

    Bij ernstig overgewicht, na een verwijzing.

    Gemiddeld 3,1 kilometer van huis

  6. Online medische begeleiding

    Een arts en een coach op afstand.

    Zo werkt Lean Clinic

Afstanden over de weg volgens het CBS, gemiddeld over alle inwoners.

Veelgestelde vragen over Enschede

Over deze cijfers

Bron: Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012/2016/2020/2022/2024, GGD'en, CBS en RIVM (bewerking op basis van SMAP-methodiek, RIVM). Dit zijn modelschattingen, geen metingen. Ze laten verschillen tussen gebieden zien.

Wijken onder 2.000 inwoners of zonder schatting tellen niet mee. Opgehaald op 3 augustus 2026, gepubliceerd onder CC BY 4.0. De ruwe cijfers staan bij het RIVM.