Noord-Brabant

Afvallen in Oss

In Oss heeft naar schatting 54,9 procent van de volwassenen overgewicht, ruim drie procentpunt boven het landelijk gemiddelde van 51,6 procent. Dat komt neer op ongeveer 43.000 van de 78.000 volwassen inwoners. In 2012 lag het nog op 52,4 procent, dus de lijn kruipt langzaam omhoog. Bij 18,3 procent gaat het om obesitas.

Beweeg over een wijk voor het cijfer

42,4%57,5%
Geschat aandeel volwassenen met overgewicht per wijk in Oss, 2024. Wijken zonder schatting, zoals bedrijventerreinen, blijven ongekleurd.

Overgewicht in Oss in cijfers

Schattingen voor volwassenen uit de Gezondheidsmonitor van GGD’en, CBS en RIVM.

Volwassenen met overgewicht

54,9%

3,3 procentpunt boven landelijklandelijk 51,6%

Waarvan obesitas
18,3%
landelijk 16,7%
Mensen met overgewicht
43.000
van ongeveer 78.000 volwassenen
Verandering sinds 2012
+2,5
procentpunt, in 2012 was het 52,4%

Van 2012 tot 2024

2024Oss54,9%Nederland51,6%
52,4%54,9%20122016202020222024
De Gezondheidsmonitor loopt eens per vier jaar, met een extra meting in 2022.

Vergeleken met de gemeenten in de buurt

Plek17van de 75

Van de 75 plaatsen in dit overzicht staat Oss op plek 17, waarbij plek 1 het hoogste aandeel volwassenen met overgewicht heeft. Binnen Noord-Brabant is dat plek 5 van de 9.

Alle plaatsen vergelijken

Overgewicht bij volwassenen, 2024.

De verschillen binnen Oss

De gemeente Oss bestaat uit een stad en een reeks dorpen, en toch liggen de schattingen dicht bij elkaar. In Ruwaard gaat het om 57,5 procent van de volwassenen, in Ravenstein om 52,1 procent. Vijf procentpunt verschil is voor een gemeente van deze omvang weinig: het beeld is hier vlakker dan in de grote steden.

Ravenstein

52,1%

Ruwaard

57,5%

gemiddeld 54,9%

Verdeeld over 11 wijken met minimaal 2.000 inwoners.

Geschat aandeel volwassenen met overgewicht en obesitas per wijk, 2024
WijkOvergewichtInwoners
Berghem52,3%11.055
Centrum55,2%6.245
Geffen53,2%5.095
Herpen54,6%2.930
Krinkelhoek54,8%8.620
Lith56,1%3.205
Oss-Zuid53,2%6.545
Ravenstein52,1%3.495
Ruwaard57,5%13.595
Schadewijk57,0%10.575
Ussen56,3%13.145

Bewegen en gezondheid in Oss

In Oss sport 52,9 procent van de volwassenen elke week, vrijwel gelijk aan het landelijke cijfer van 54,9 procent.

Sport elke week
52,9%
landelijk 54,9%
Haalt de beweegrichtlijn
44,9%
landelijk 48,3%
Noemt de eigen gezondheid goed of zeer goed
71,8%
Heeft moeite met rondkomen
14,6%

Hulp bij afvallen in Oss

Een afvalkliniek is niet de enige weg. Van dichtbij naar online:

  1. Je huisarts

    Bekijkt je gewicht en gezondheid en kan doorverwijzen.

    Gemiddeld 1,2 kilometer van huis

  2. De gecombineerde leefstijlinterventie

    Twee jaar begeleiding via je huisarts, vergoed uit de basisverzekering.

  3. Een diëtist

    Voedingsadvies bij een praktijk in Oss of in de buurt.

  4. GGD Hart voor Brabant

    Regionaal aanbod voor leefstijl en gewicht.

  5. Het ziekenhuis

    Bij ernstig overgewicht, na een verwijzing.

    Gemiddeld 4,4 kilometer van huis

  6. Online medische begeleiding

    Een arts en een coach op afstand.

    Zo werkt Lean Clinic

Afstanden over de weg volgens het CBS, gemiddeld over alle inwoners.

Veelgestelde vragen over Oss

Over deze cijfers

Bron: Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012/2016/2020/2022/2024, GGD'en, CBS en RIVM (bewerking op basis van SMAP-methodiek, RIVM). Dit zijn modelschattingen, geen metingen. Ze laten verschillen tussen gebieden zien.

Wijken onder 2.000 inwoners of zonder schatting tellen niet mee. Opgehaald op 3 augustus 2026, gepubliceerd onder CC BY 4.0. De ruwe cijfers staan bij het RIVM.