Noord-Brabant

Afvallen in Helmond

In Helmond heeft naar schatting 55,6 procent van de volwassenen overgewicht, vier procentpunt boven het landelijk gemiddelde. Dat zijn ongeveer 43.000 mensen. Sinds 2012 is het cijfer met 3,3 procentpunt gestegen, sneller dan landelijk. Van de Helmonders noemt 69,1 procent de eigen gezondheid goed tot zeer goed, het laagste percentage van de steden in deze groep.

Beweeg over een wijk voor het cijfer

46,0%60,6%
Geschat aandeel volwassenen met overgewicht per wijk in Helmond, 2024. Wijken zonder schatting, zoals bedrijventerreinen, blijven ongekleurd.

Overgewicht in Helmond in cijfers

Schattingen voor volwassenen uit de Gezondheidsmonitor van GGD’en, CBS en RIVM.

Volwassenen met overgewicht

55,6%

4,0 procentpunt boven landelijklandelijk 51,6%

Waarvan obesitas
19,1%
landelijk 16,7%
Mensen met overgewicht
43.000
van ongeveer 78.000 volwassenen
Verandering sinds 2012
+3,3
procentpunt, in 2012 was het 52,3%

Van 2012 tot 2024

2024Helmond55,6%Nederland51,6%
52,3%55,6%20122016202020222024
De Gezondheidsmonitor loopt eens per vier jaar, met een extra meting in 2022.

Vergeleken met de gemeenten in de buurt

Plek15van de 75

Van de 75 plaatsen in dit overzicht staat Helmond op plek 15, waarbij plek 1 het hoogste aandeel volwassenen met overgewicht heeft. Binnen Noord-Brabant is dat plek 4 van de 9.

Alle plaatsen vergelijken

Overgewicht bij volwassenen, 2024.

De verschillen binnen Helmond

Binnen de stad zit bijna vijftien procentpunt verschil. In Helmond-Oost ligt de schatting op 60,6 procent, in Warande op 46 procent. Warande is een nieuwbouwwijk, Helmond-Oost een oudere arbeiderswijk. In de gemeente zegt 16,5 procent van de volwassenen moeite te hebben met rondkomen.

Warande

46,0%

Helmond-Oost

60,6%

gemiddeld 55,6%

Verdeeld over 11 wijken met minimaal 2.000 inwoners.

Geschat aandeel volwassenen met overgewicht en obesitas per wijk, 2024
WijkOvergewichtInwoners
't Hout56,5%11.175
Binnenstad57,0%16.970
Brandevoort47,3%11.705
Brouwhuis58,1%9.235
Dierdonk49,9%4.865
Helmond-Noord60,0%12.180
Helmond-Oost60,6%7.875
Helmond-West58,2%4.665
Rijpelberg58,9%8.220
Stiphout47,9%5.580
Warande46,0%3.095

Bewegen en gezondheid in Helmond

In Helmond sport 52,1 procent van de volwassenen elke week, vrijwel gelijk aan het landelijke cijfer van 54,9 procent.

Sport elke week
52,1%
landelijk 54,9%
Haalt de beweegrichtlijn
45,2%
landelijk 48,3%
Noemt de eigen gezondheid goed of zeer goed
69,1%
Heeft moeite met rondkomen
16,5%

Hulp bij afvallen in Helmond

Een afvalkliniek is niet de enige weg. Van dichtbij naar online:

  1. Je huisarts

    Bekijkt je gewicht en gezondheid en kan doorverwijzen.

    Gemiddeld 0,8 kilometer van huis

  2. De gecombineerde leefstijlinterventie

    Twee jaar begeleiding via je huisarts, vergoed uit de basisverzekering.

  3. Een diëtist

    Voedingsadvies bij een praktijk in Helmond of in de buurt.

  4. GGD Brabant-Zuidoost

    Regionaal aanbod voor leefstijl en gewicht.

  5. Het ziekenhuis

    Bij ernstig overgewicht, na een verwijzing.

    Gemiddeld 3 kilometer van huis

  6. Online medische begeleiding

    Een arts en een coach op afstand.

    Zo werkt Lean Clinic

Afstanden over de weg volgens het CBS, gemiddeld over alle inwoners.

Veelgestelde vragen over Helmond

Over deze cijfers

Bron: Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012/2016/2020/2022/2024, GGD'en, CBS en RIVM (bewerking op basis van SMAP-methodiek, RIVM). Dit zijn modelschattingen, geen metingen. Ze laten verschillen tussen gebieden zien.

Wijken onder 2.000 inwoners of zonder schatting tellen niet mee. Opgehaald op 3 augustus 2026, gepubliceerd onder CC BY 4.0. De ruwe cijfers staan bij het RIVM.