Gemeente Sittard-Geleen, Limburg

Afvallen in Sittard

Sittard valt onder de gemeente Sittard-Geleen, waar naar schatting 57,1 procent van de volwassenen overgewicht heeft. Dat is ruim vijf procentpunt boven het landelijk gemiddelde en gaat om ongeveer 45.000 mensen. De ervaren gezondheid valt op: 66,7 procent noemt die goed tot zeer goed, het laagste percentage van alle steden hier.

Beweeg over een wijk voor het cijfer

52,8%58,6%
Geschat aandeel volwassenen met overgewicht per wijk in de gemeente Sittard-Geleen, 2024. Wijken zonder schatting, zoals bedrijventerreinen, blijven ongekleurd.

Overgewicht in de gemeente Sittard-Geleen in cijfers

Schattingen voor volwassenen uit de Gezondheidsmonitor van GGD’en, CBS en RIVM.

Volwassenen met overgewicht

57,1%

5,5 procentpunt boven landelijklandelijk 51,6%

Waarvan obesitas
19,7%
landelijk 16,7%
Mensen met overgewicht
45.000
van ongeveer 78.000 volwassenen
Verandering sinds 2012
+2,9
procentpunt, in 2012 was het 54,2%

Van 2012 tot 2024

2024Sittard-Geleen57,1%Nederland51,6%
54,2%57,1%20122016202020222024
De Gezondheidsmonitor loopt eens per vier jaar, met een extra meting in 2022.

Vergeleken met de gemeenten in de buurt

Plek8van de 75

Van de 75 plaatsen in dit overzicht staat de gemeente Sittard-Geleen op plek 8, waarbij plek 1 het hoogste aandeel volwassenen met overgewicht heeft. Binnen Limburg is dat plek 2 van de 6.

Alle plaatsen vergelijken

Overgewicht bij volwassenen, 2024.

De verschillen binnen de gemeente Sittard-Geleen

Tussen de twee stadsdelen zit bijna zes procentpunt. In Geleen ligt de schatting op 58,6 procent, in Sittard op 52,8 procent. De gemeente ontstond uit twee steden met een eigen geschiedenis: Geleen groeide rond de mijnbouw en de chemie, Sittard is de oudere handelsstad.

Sittard

52,8%

Geleen

58,6%

gemiddeld 57,1%

Verdeeld over 8 wijken met minimaal 2.000 inwoners.

Geschat aandeel volwassenen met overgewicht en obesitas per wijk, 2024
WijkOvergewichtInwoners
Geleen58,6%31.485
Guttecoven55,7%5.085
Holtum-Born57,4%8.945
Limbrichterveld56,6%6.120
Munstergeleen56,9%4.635
Obbicht en Papenhoven58,0%4.855
Overhoven58,1%18.650
Sittard52,8%12.865

Bewegen en gezondheid in de gemeente Sittard-Geleen

In de gemeente Sittard-Geleen sporten minder volwassenen elke week dan gemiddeld in Nederland: 49,7 tegen 54,9 procent.

Sport elke week
49,7%
landelijk 54,9%
Haalt de beweegrichtlijn
41,9%
landelijk 48,3%
Noemt de eigen gezondheid goed of zeer goed
66,7%
Heeft moeite met rondkomen
15,6%

Hulp bij afvallen in Sittard

Een afvalkliniek is niet de enige weg. Van dichtbij naar online:

  1. Je huisarts

    Bekijkt je gewicht en gezondheid en kan doorverwijzen.

    Gemiddeld 0,8 kilometer van huis

  2. De gecombineerde leefstijlinterventie

    Twee jaar begeleiding via je huisarts, vergoed uit de basisverzekering.

  3. Een diëtist

    Voedingsadvies bij een praktijk in Sittard of in de buurt.

  4. GGD Zuid-Limburg

    Regionaal aanbod voor leefstijl en gewicht.

  5. Het ziekenhuis

    Bij ernstig overgewicht, na een verwijzing.

    Gemiddeld 4,1 kilometer van huis

  6. Online medische begeleiding

    Een arts en een coach op afstand.

    Zo werkt Lean Clinic

Afstanden over de weg volgens het CBS, gemiddeld over alle inwoners.

Veelgestelde vragen over Sittard

Over deze cijfers

Bron: Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012/2016/2020/2022/2024, GGD'en, CBS en RIVM (bewerking op basis van SMAP-methodiek, RIVM). Dit zijn modelschattingen, geen metingen. Ze laten verschillen tussen gebieden zien.

Wijken onder 2.000 inwoners of zonder schatting tellen niet mee. De cijfers gelden voor de hele gemeente Sittard-Geleen, niet alleen voor Sittard. Opgehaald op 3 augustus 2026, gepubliceerd onder CC BY 4.0. De ruwe cijfers staan bij het RIVM.