Limburg

Afvallen in Maastricht

Maastricht zit met naar schatting 46,5 procent volwassenen met overgewicht ruim vijf procentpunt onder het landelijk gemiddelde, en het cijfer ligt lager dan in 2012. Het gaat nog altijd om ongeveer 49.000 mensen. Achter dat gunstige gemiddelde gaat het grootste verschil tussen wijken schuil van alle steden in deze groep.

Beweeg over een wijk voor het cijfer

31,8%57,4%
Geschat aandeel volwassenen met overgewicht per wijk in Maastricht, 2024. Wijken zonder schatting, zoals bedrijventerreinen, blijven ongekleurd.

Overgewicht in Maastricht in cijfers

Schattingen voor volwassenen uit de Gezondheidsmonitor van GGD’en, CBS en RIVM.

Volwassenen met overgewicht

46,5%

5,1 procentpunt onder landelijklandelijk 51,6%

Waarvan obesitas
15,0%
landelijk 16,7%
Mensen met overgewicht
49.000
van ongeveer 105.000 volwassenen
Verandering sinds 2012
−1,1
procentpunt, in 2012 was het 47,6%

Van 2012 tot 2024

2024Maastricht46,5%Nederland51,6%
47,6%46,5%20122016202020222024
De Gezondheidsmonitor loopt eens per vier jaar, met een extra meting in 2022.

Vergeleken met de gemeenten in de buurt

Plek64van de 75

Van de 75 plaatsen in dit overzicht staat Maastricht op plek 64, waarbij plek 1 het hoogste aandeel volwassenen met overgewicht heeft. Binnen Limburg is dat plek 6 van de 6.

Alle plaatsen vergelijken

Overgewicht bij volwassenen, 2024.

De verschillen binnen Maastricht

In de Buitenwijk Noordoost ligt de schatting op 57,4 procent, in het Centrum op 31,8 procent. Ruim vijfentwintig procentpunt verschil binnen één stad. In Maastricht zegt 19,7 procent van de volwassenen moeite te hebben met rondkomen, en die wijken overlappen sterk met de wijken waar de schatting het hoogst uitvalt.

Centrum

31,8%

Buitenwijk Noordoost

57,4%

gemiddeld 46,5%

Verdeeld over 7 wijken met minimaal 2.000 inwoners.

Geschat aandeel volwassenen met overgewicht en obesitas per wijk, 2024
WijkOvergewichtInwoners
Buitenwijk Noordoost57,4%2.680
Buitenwijk Noordwest52,3%2.170
Buitenwijk Oost47,6%31.865
Buitenwijk West53,0%36.335
Buitenwijk Zuidoost49,6%21.530
Buitenwijk Zuidwest41,7%9.250
Centrum31,8%21.450

Bewegen en gezondheid in Maastricht

In Maastricht sport 55 procent van de volwassenen elke week, vrijwel gelijk aan het landelijke cijfer van 54,9 procent.

Sport elke week
55,0%
landelijk 54,9%
Haalt de beweegrichtlijn
50,5%
landelijk 48,3%
Noemt de eigen gezondheid goed of zeer goed
70,0%
Heeft moeite met rondkomen
19,7%

Hulp bij afvallen in Maastricht

Een afvalkliniek is niet de enige weg. Van dichtbij naar online:

  1. Je huisarts

    Bekijkt je gewicht en gezondheid en kan doorverwijzen.

    Gemiddeld 0,7 kilometer van huis

  2. De gecombineerde leefstijlinterventie

    Twee jaar begeleiding via je huisarts, vergoed uit de basisverzekering.

  3. Een diëtist

    Voedingsadvies bij een praktijk in Maastricht of in de buurt.

  4. GGD Zuid-Limburg

    Regionaal aanbod voor leefstijl en gewicht.

  5. Het ziekenhuis

    Bij ernstig overgewicht, na een verwijzing.

    Gemiddeld 1,7 kilometer van huis

  6. Online medische begeleiding

    Een arts en een coach op afstand.

    Zo werkt Lean Clinic

Afstanden over de weg volgens het CBS, gemiddeld over alle inwoners.

Veelgestelde vragen over Maastricht

Over deze cijfers

Bron: Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012/2016/2020/2022/2024, GGD'en, CBS en RIVM (bewerking op basis van SMAP-methodiek, RIVM). Dit zijn modelschattingen, geen metingen. Ze laten verschillen tussen gebieden zien.

Wijken onder 2.000 inwoners of zonder schatting tellen niet mee. Opgehaald op 3 augustus 2026, gepubliceerd onder CC BY 4.0. De ruwe cijfers staan bij het RIVM.