Fryslân

Afvallen in Leeuwarden

Leeuwarden zit met naar schatting 49,9 procent volwassenen met overgewicht net onder het landelijk gemiddelde, en dat cijfer beweegt sinds 2012 nauwelijks. Omgerekend gaat het om ongeveer 52.000 mensen. Van de inwoners noemt 73,2 procent de eigen gezondheid goed tot zeer goed. De afstand tussen de wijken is groter dan in de meeste Nederlandse steden van dit formaat.

Beweeg over een wijk voor het cijfer

33,3%56,6%
Geschat aandeel volwassenen met overgewicht per wijk in Leeuwarden, 2024. Wijken zonder schatting, zoals bedrijventerreinen, blijven ongekleurd.

Overgewicht in Leeuwarden in cijfers

Schattingen voor volwassenen uit de Gezondheidsmonitor van GGD’en, CBS en RIVM.

Volwassenen met overgewicht

49,9%

1,7 procentpunt onder landelijklandelijk 51,6%

Waarvan obesitas
16,8%
landelijk 16,7%
Mensen met overgewicht
52.000
van ongeveer 105.000 volwassenen
Verandering sinds 2012
+1,9
procentpunt, in 2012 was het 48,0%

Van 2012 tot 2024

2024Leeuwarden49,9%Nederland51,6%
48,0%49,9%20122016202020222024
De Gezondheidsmonitor loopt eens per vier jaar, met een extra meting in 2022.

Vergeleken met de gemeenten in de buurt

Plek56van de 75

Van de 75 plaatsen in dit overzicht staat Leeuwarden op plek 56, waarbij plek 1 het hoogste aandeel volwassenen met overgewicht heeft. Binnen Fryslân is dat plek 4 van de 4.

Alle plaatsen vergelijken

Overgewicht bij volwassenen, 2024.

De verschillen binnen Leeuwarden

In Bilgaard en Havankpark ligt de schatting op 56,6 procent, in de Binnenstad op 33,3 procent. Ruim drieëntwintig procentpunt verschil binnen dezelfde stad. In Leeuwarden zegt 16,7 procent van de volwassenen moeite te hebben met rondkomen, en die wijken vallen grotendeels samen met de wijken waar de schatting hoog uitkomt.

Binnenstad

33,3%

Bilgaard & Havankpark e.o.

56,6%

gemiddeld 49,9%

Verdeeld over 21 wijken met minimaal 2.000 inwoners.

Geschat aandeel volwassenen met overgewicht en obesitas per wijk, 2024
WijkOvergewichtInwoners
Aldlân & De Hemrik54,3%6.990
Bilgaard & Havankpark e.o.56,6%6.910
Binnenstad33,3%6.710
Camminghaburen e.o.55,3%10.370
De Zuidlanden45,2%4.000
Dokkumer Ie e.o.50,5%3.595
Dorpen Zuid-Oost52,8%4.035
Dorpen Zuid-West50,5%3.925
Goutum48,1%3.355
Grou e.o.52,3%8.390

Bewegen en gezondheid in Leeuwarden

In Leeuwarden sport 55,4 procent van de volwassenen elke week, vrijwel gelijk aan het landelijke cijfer van 54,9 procent.

Sport elke week
55,4%
landelijk 54,9%
Haalt de beweegrichtlijn
52,6%
landelijk 48,3%
Noemt de eigen gezondheid goed of zeer goed
73,2%
Heeft moeite met rondkomen
16,7%

Hulp bij afvallen in Leeuwarden

Een afvalkliniek is niet de enige weg. Van dichtbij naar online:

  1. Je huisarts

    Bekijkt je gewicht en gezondheid en kan doorverwijzen.

    Gemiddeld 1,4 kilometer van huis

  2. De gecombineerde leefstijlinterventie

    Twee jaar begeleiding via je huisarts, vergoed uit de basisverzekering.

  3. Een diëtist

    Voedingsadvies bij een praktijk in Leeuwarden of in de buurt.

  4. GGD Fryslân

    Regionaal aanbod voor leefstijl en gewicht.

  5. Het ziekenhuis

    Bij ernstig overgewicht, na een verwijzing.

    Gemiddeld 4,7 kilometer van huis

  6. Online medische begeleiding

    Een arts en een coach op afstand.

    Zo werkt Lean Clinic

Afstanden over de weg volgens het CBS, gemiddeld over alle inwoners.

Veelgestelde vragen over Leeuwarden

Over deze cijfers

Bron: Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012/2016/2020/2022/2024, GGD'en, CBS en RIVM (bewerking op basis van SMAP-methodiek, RIVM). Dit zijn modelschattingen, geen metingen. Ze laten verschillen tussen gebieden zien.

Wijken onder 2.000 inwoners of zonder schatting tellen niet mee. Opgehaald op 3 augustus 2026, gepubliceerd onder CC BY 4.0. De ruwe cijfers staan bij het RIVM.