Groningen

Afvallen in Groningen

Groningen hoort bij de gemeenten met de laagste schattingen: 41,2 procent van de volwassenen heeft overgewicht, ruim tien procentpunt onder het landelijk gemiddelde. Dat cijfer is sinds 2012 nauwelijks bewogen. Het gaat nog altijd om ongeveer 82.000 mensen. De studentenbevolking drukt het gemiddelde, want in de dorpen rond de stad ligt de schatting fors hoger.

Beweeg over een wijk voor het cijfer

27,0%58,7%
Geschat aandeel volwassenen met overgewicht per wijk in Groningen, 2024. Wijken zonder schatting, zoals bedrijventerreinen, blijven ongekleurd.

Overgewicht in Groningen in cijfers

Schattingen voor volwassenen uit de Gezondheidsmonitor van GGD’en, CBS en RIVM.

Volwassenen met overgewicht

41,2%

10,4 procentpunt onder landelijklandelijk 51,6%

Waarvan obesitas
13,2%
landelijk 16,7%
Mensen met overgewicht
82.000
van ongeveer 199.000 volwassenen
Verandering sinds 2012
Gelijk
procentpunt, in 2012 was het 41,1%

Van 2012 tot 2024

2024Groningen41,2%Nederland51,6%
41,1%41,2%20122016202020222024
De Gezondheidsmonitor loopt eens per vier jaar, met een extra meting in 2022.

Vergeleken met de gemeenten in de buurt

Plek73van de 75

Van de 75 plaatsen in dit overzicht staat Groningen op plek 73, waarbij plek 1 het hoogste aandeel volwassenen met overgewicht heeft.

Alle plaatsen vergelijken

Overgewicht bij volwassenen, 2024.

De verschillen binnen Groningen

Nergens is het verschil binnen een gemeente zo groot als hier. In Ten Boer en omgeving ligt de schatting op 55,3 procent, in het Centrum op 27 procent. Achtentwintig procentpunt tussen twee delen van dezelfde gemeente. In Groningen zegt 21 procent van de volwassenen moeite te hebben met rondkomen.

Centrum

27,0%

Ten Boer e.o.

55,3%

gemiddeld 41,2%

Verdeeld over 18 wijken met minimaal 2.000 inwoners.

Geschat aandeel volwassenen met overgewicht en obesitas per wijk, 2024
WijkOvergewichtInwoners
Centrum27,0%24.920
Glimmen-Onnen-Noordlaren43,0%2.645
Haren-Oost e.o.47,8%5.025
Haren-West e.o.39,2%13.400
Helpman e.o.42,0%19.725
Hoogkerk e.o.52,9%11.335
Meerstad e.o.42,9%4.390
Nieuw-West47,1%19.570
Noorddijk e.o.53,5%16.160
Noordoost52,5%15.580

Bewegen en gezondheid in Groningen

In Groningen sporten meer volwassenen elke week dan gemiddeld in Nederland: 61,5 tegen 54,9 procent.

Sport elke week
61,5%
landelijk 54,9%
Haalt de beweegrichtlijn
57,3%
landelijk 48,3%
Noemt de eigen gezondheid goed of zeer goed
74,7%
Heeft moeite met rondkomen
21,0%

Hulp bij afvallen in Groningen

Een afvalkliniek is niet de enige weg. Van dichtbij naar online:

  1. Je huisarts

    Bekijkt je gewicht en gezondheid en kan doorverwijzen.

    Gemiddeld 0,9 kilometer van huis

  2. De gecombineerde leefstijlinterventie

    Twee jaar begeleiding via je huisarts, vergoed uit de basisverzekering.

  3. Een diëtist

    Voedingsadvies bij een praktijk in Groningen of in de buurt.

  4. GGD Groningen

    Regionaal aanbod voor leefstijl en gewicht.

  5. Het ziekenhuis

    Bij ernstig overgewicht, na een verwijzing.

    Gemiddeld 3,2 kilometer van huis

  6. Online medische begeleiding

    Een arts en een coach op afstand.

    Zo werkt Lean Clinic

Afstanden over de weg volgens het CBS, gemiddeld over alle inwoners.

Veelgestelde vragen over Groningen

Over deze cijfers

Bron: Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012/2016/2020/2022/2024, GGD'en, CBS en RIVM (bewerking op basis van SMAP-methodiek, RIVM). Dit zijn modelschattingen, geen metingen. Ze laten verschillen tussen gebieden zien.

Wijken onder 2.000 inwoners of zonder schatting tellen niet mee. Opgehaald op 3 augustus 2026, gepubliceerd onder CC BY 4.0. De ruwe cijfers staan bij het RIVM.