Drenthe

Afvallen in Assen

In Assen heeft naar schatting 54,7 procent van de volwassenen overgewicht, ruim drie procentpunt boven het landelijk gemiddelde. Dat zijn ongeveer 31.000 mensen. De stijging sinds 2012 is fors: toen lag het op 51,2 procent. Bij 18,9 procent van de volwassenen gaat het om obesitas, tegen 16,7 procent landelijk.

Beweeg over een wijk voor het cijfer

48,5%59,0%
Geschat aandeel volwassenen met overgewicht per wijk in Assen, 2024. Wijken zonder schatting, zoals bedrijventerreinen, blijven ongekleurd.

Overgewicht in Assen in cijfers

Schattingen voor volwassenen uit de Gezondheidsmonitor van GGD’en, CBS en RIVM.

Volwassenen met overgewicht

54,7%

3,1 procentpunt boven landelijklandelijk 51,6%

Waarvan obesitas
18,9%
landelijk 16,7%
Mensen met overgewicht
31.000
van ongeveer 57.000 volwassenen
Verandering sinds 2012
+3,5
procentpunt, in 2012 was het 51,2%

Van 2012 tot 2024

2024Assen54,7%Nederland51,6%
51,2%54,7%20122016202020222024
De Gezondheidsmonitor loopt eens per vier jaar, met een extra meting in 2022.

Vergeleken met de gemeenten in de buurt

Plek18van de 75

Van de 75 plaatsen in dit overzicht staat Assen op plek 18, waarbij plek 1 het hoogste aandeel volwassenen met overgewicht heeft.

Alle plaatsen vergelijken

Overgewicht bij volwassenen, 2024.

De verschillen binnen Assen

Tussen de wijken zit ruim negen procentpunt. In Pittelo ligt de schatting op 59 procent, in het Centrum op 49,6 procent. Pittelo is een naoorlogse wijk aan de westkant van de stad. Dat patroon, naoorlogse wijken hoger dan het centrum, keert in vrijwel elke Nederlandse stad terug.

Centrum

49,6%

Pittelo

59,0%

gemiddeld 54,7%

Verdeeld over 9 wijken met minimaal 2.000 inwoners.

Geschat aandeel volwassenen met overgewicht en obesitas per wijk, 2024
WijkOvergewichtInwoners
Assen-Oost54,3%9.300
Assen-West55,4%4.915
Centrum49,6%7.165
Kloosterveen51,1%11.470
Lariks57,3%5.385
Marsdijk55,2%11.930
Noorderpark57,5%8.275
Peelo58,6%6.415
Pittelo59,0%3.625

Bewegen en gezondheid in Assen

In Assen sport 52,9 procent van de volwassenen elke week, vrijwel gelijk aan het landelijke cijfer van 54,9 procent.

Sport elke week
52,9%
landelijk 54,9%
Haalt de beweegrichtlijn
48,4%
landelijk 48,3%
Noemt de eigen gezondheid goed of zeer goed
72,4%
Heeft moeite met rondkomen
14,4%

Hulp bij afvallen in Assen

Een afvalkliniek is niet de enige weg. Van dichtbij naar online:

  1. Je huisarts

    Bekijkt je gewicht en gezondheid en kan doorverwijzen.

    Gemiddeld 1,1 kilometer van huis

  2. De gecombineerde leefstijlinterventie

    Twee jaar begeleiding via je huisarts, vergoed uit de basisverzekering.

  3. Een diëtist

    Voedingsadvies bij een praktijk in Assen of in de buurt.

  4. GGD Drenthe

    Regionaal aanbod voor leefstijl en gewicht.

  5. Het ziekenhuis

    Bij ernstig overgewicht, na een verwijzing.

    Gemiddeld 2,6 kilometer van huis

  6. Online medische begeleiding

    Een arts en een coach op afstand.

    Zo werkt Lean Clinic

Afstanden over de weg volgens het CBS, gemiddeld over alle inwoners.

Veelgestelde vragen over Assen

Over deze cijfers

Bron: Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2012/2016/2020/2022/2024, GGD'en, CBS en RIVM (bewerking op basis van SMAP-methodiek, RIVM). Dit zijn modelschattingen, geen metingen. Ze laten verschillen tussen gebieden zien.

Wijken onder 2.000 inwoners of zonder schatting tellen niet mee. Opgehaald op 3 augustus 2026, gepubliceerd onder CC BY 4.0. De ruwe cijfers staan bij het RIVM.